V. A. Žukovski "Speča princesa". Podobne in različne značilnosti pravljice "Speča princesa" in ruskih ljudskih pravljic

V. A. Žukovski "Speča princesa". Podobno in različne lastnosti pravljice "Speča princesa" in rus bajke

Cilji lekcije: seznaniti študente z življenjem in delom V.A. Žukovskega; učencem predstavi pojem avtorske pravljice in pokaže njeno razliko od ljudske pravljice; prebuditi zanimanje za premišljeno analizo umetniškega dela.

1. stopnja Org trenutek.

Psihološki odnos otroci v razred.

Vsak dan - vedno, povsod,

V razredu, v igri

Govorimo pogumno in jasno

In tiho sedimo.

5- samo minuto branje

Faza 2. Motivacija za izobraževalne dejavnosti

1. Govorno ogrevanje.

Danes se bomo v razredu morali veliko pogovarjati, zato predlagam, da uro začnemo z ogrevanjem govora.

Smo pozorni!

Smo pridni!

Inteligentni smo!

Prijazni smo!

Učimo se odlično!

Uspelo nam bo.

To ogrevanje nam bo pomagalo pri dobrem razpoloženju, na koncu učne ure pa se bomo k njemu vrnili in videli, ali smo res taki ali moramo na čem še delati.

2.Motivacija za učne dejavnosti

Na svetu je veliko pravljic

Žalostno in smešno

In živeti v svetu

Brez njih ne moremo živeti.

Aladinova svetilka,

Popelji nas v pravljico

Kristalni copat,

Pomagaj na poti!

Fant Cipollino,

Medvedek Winnie Pooh –

Vsi so na poti

Pravi prijatelj.

Naj junaki pravljic

Dajejo nam toplino

Naj bo dobrota za vedno

Zlo zmaga.

3. Sporočilo teme lekcije. Postavljanje izobraževalnih ciljev.

Po poslušanju pesmi, kaj mislite, kaj bomo delali? (NAD PRAVLJICO).

Kaj je pravljica? (To je zabavna zgodba o nenavadnih, pogosto fantastičnih dogodkih in dogodivščinah).

Katere zvrsti ruskih ljudskih pravljic se spomnite? (1. Pravljice o živalih, vsakdanje pravljice, pravljice).

V čem se pravljica, ki ste jo prebrali doma, razlikuje od tistih, ki smo jih preučevali na začetku tega šolsko leto? (ima avtorja).Portret V. A. Žukovskega

Kdo je napisal to pravljico? (Otroci so po portretu ugotovili, da je pravljico napisal Žukovski).

Kaj bomo torej počeli danes v razredu? Poskusite oblikovati temo lekcije. (Danes se bomo seznanili z avtorjevo pravljico "Speča princesa", ki jo je napisal V.A. Žukovski. Našli bomo podobne in različne značilnosti pravljice V.A. Žukovskega in ruskih ljudskih pravljic).

Postavimo si učno nalogo za današnjo lekcijo. (Danes se bomo v lekciji seznanili z biografijo pisatelja V.A. Žukovskega, delali bomo na vsebini pravljice »Speča princesa«, naučili se bomo analizirati in poiskati značilnosti literarne in ljudske pravljice).

4. Delo s portretom. - Prvi vtis o človeku dobimo že ob pogledu na njegov videz. Tukaj je portret pesnika, o katerem je A.S. Puškin je rekel:

Njegove pesmi so očarljivo sladke

Stoletja bodo minila zavistna razdalja.

Pozorno si oglejte pisateljev portret. Kaj lahko rečete o tej osebi? Katere značajske lastnosti lahko prepoznate? (Prijazen, moder, resen, miren, premišljen).

- Ta portret je leta 1816 naslikal Orest Kiprenski. Vse v njem je predmet razkritjanotranja podoba pesnika: njegov zamišljen, vase zagledan pogled, od vetra razmahani lasje, stolpi srednjeveški grad na ozadju nevihtnega, oblačnega neba, končno, splošna mračna barva slike. Poglejte ta obraz »v njem ni bilo laži, nobene delitve« ... Resnično, kot golob, je bil čist in cel v duhu ...« (F.I. Tyutchev). To je Vasilij Andrejevič Žukovski v času njegove največje popularnosti. Pred nami je Žukovski, avtor pravljice "Speča princesa".

5. Delo na biografiji pesnika - Predstavljajte si, da je to premišljeno, resnično moški bo vstopil v naš razred. Kakšna vprašanja mu boste zastavili, če veste, da je k vam prišel avtor pravljice "Speča princesa", Vasilij Andrejevič Žukovski?

Možne možnosti:

Katerega leta si se rodil?

Kdo so bili vaši starši?

kje si študiral Ste se dobro učili?

Katere pravljice ste imeli radi kot otrok? Kdo ti jih je povedal?

Kdaj ste se naučili brati?

Katere knjige ste prebrali?

Ste kot otrok pisali pravljice?

Kako ste prišli do pravljice o speči princesi?

(Fantje zapišejo svoja vprašanja v zvezke. V procesu dela na avtorjevi biografiji pišejo odgovore na ta vprašanja)

Odprite učbenik na strani 67. Pred vami biografski podatki o pesniku V. A. Žukovskem. Pazljivo jih preberimo. (Učenec bere odstavek za odstavkom, učitelj komentira prebrano, dodaja podatke, učenci zapišejo odgovore na prej zastavljena vprašanja).

1 odstavek. - Katerega leta se je rodil A.V.? Žukovski?

Kdo so bili njegovi starši?

Zakaj mislite, da je »občutil nenavadnost svojega položaja«? (Oče V.A. Žukovskega, tulski veleposestnik Afanasij Ivanovič Bunin, se ni mogel poročiti s pesnikovo turško mamo Salhi. Da Vasilij Andrejevič ne bi bil nezakonski, ga je posvojil Andrej Grigorjevič Žukovski, obubožani posestnik, ki je živel z Buninom. On je pesnikov boter, od njega je prejel priimek in patronim Andreevich)

2 odstavek. – Kje je študiral V.A.? Žukovski? (internat je zaprta srednješolska izobraževalna ustanova s ​​študentskim domom v ruski državi do leta 1917 in v nekaterih tujih državah. Študentski dom, ustanovljen pod izobraževalna ustanova ali od zasebne osebe, ki jim zagotavlja celotno vzdrževanje; javna šola - v Rusiji pred revolucijo leta 1917 splošno ime za osnovne šole, dostopne množicam).

3 odstavek. - Poimenujte prvo delo V.A. Žukovski?

4 odstavek. – O kom V.A. Žukovski je rekel: "Tukaj imamo pravega pesnika!"

Na vse smo odgovorili zastavljena vprašanja? No, kakšna čudovita stvar. Kar daj!

6. Ustvarjanje problematično situacijo. Zgodovina nastanka pravljice V.A. Žukovski.

Fantje, kaj je tekmovanje?

Ali veste, da je V.A. Žukovski se je udeležil nenavadnega literarnega natečaja s samim A.S. Puškin. To se je zgodilo v Tsarskoye Selu leta 1831. Tam so nastopili v »tekmovanju«: kdo bo bolje napisal pravljico, podobno ljudski. V.A. Nato je Žukovski napisal "Zgodbo o carju Berendeju" in pravljico "Speča princesa". A.S. Puškin - "Zgodba o carju Saltanu" in leta 1833 - "Zgodba o mrtva princesa in o sedmih junakih."

Kdo je zmagal na tem tekmovanju? Predstavljajmo si sebe kot neodvisne strokovnjake – znanstvenike in se odločimo: čigava pravljica je boljša, bližja ljudski pravljici (ko po nekaj učnih urah spoznavamo Puškinovo pravljico in ju primerjamo). Doma ste prebrali pravljico V.A. Zhukovsky "Speča princesa". Danes se bomo pogovarjali o tej pravljici.

Stopnja III . Preverjanje domače naloge.

Vam je bila všeč pravljica, ki ste jo prebrali doma? Zakaj?

Nato preverimo domačo nalogo (delim žetone – kdor jih dobi pet ali več, dobi 5 za lekcijo):

    1. "Zaupaj, vendar preveri" (kviz):

Potrebujem tri pomočnike. Vaša naloga: naredite iz dreves na plošči gost gozd, gozd, ki je 300 let obdajal princeso.

Zakaj je naš gozd sestavljen iz borovcev in smrek? Žukovski, ko opisuje gozd v svoji pravljici, ga imenuje gozd. Kaj je bor? (Iglasti gozd ).

Fantje, gozd se je sam odprl za princa in da bi ga premagali, moramo rešiti uganke, ki temeljijo na pravljici.

Kateri predmet je čarovnica dala princesi? (vreteno)

Koga je v gozdu srečal kraljev sin? (Starec)

Kje vsi so spali? (V palači)

Kdo je bil na zelenem travniku? (kraljica)

Kdo je zlezel v potok? (Rak)

Kdo spi pred ognjem? (kuhati)

Kako je bilo ime kralju v pravljici "Speča princesa"? (Matvej)

Iz kakšnega materiala so bile narejene posode za čarovnice? (Iz zlata)

Kdo je prerok? (napovedovalec prihodnosti).

Kaj se je zgodilo z dvanajsto jedjo? (ukraden)

Kaj naj se zgodi s princeso v njenem 16. letu? (z vretenom opraska roko in umre)

Kako dolgo naj traja spanec v kraljestvu? (300 let)

Kje so bili starši, ko se je princesa odločila raziskati palačo? (šel na sprehod)

Koga je zagledala princesa, ko je prišla v eno sobo? (stara gospa)

Dokaži, da je bila ženska zelo stara (štrli ji greben pod nosom)

Kdo je prebudil princeso in kako? (poljubi princa)

    1. Interaktivni preizkus barvanja.

Naš gozd se nam je torej odprl, ker ste se spopadli z vsemi vprašanji.

Lahko si vzamete malo odmora.

7. Trenutek telesne vzgoje

In zdaj so vsi tiho vstali,
Skupaj smo dvignili roke,
Na straneh, naprej, nazaj,
Obrnjeno desno, levo
Tiho so se usedli in se vrnili k delu.

3.ANALIZA PRAVLJICE. PRIMERJAVA Z LJUDSKO PRAVLJICO

Zdaj bomo izvedli malo raziskave - med delom z besedilom pravljice. Razred je razdeljen v skupine.

1. skupina dokazuje, v katero vrsto ljudskih pravljic lahko uvrstimo pravljico Žukovskega in zakaj.(Prisotnost čudeža. Trk z magična moč. Obstoj kakršne koli prepovedi. Čarobni znaki. Čarobni predmeti. Simboli).

Skupina 2 določa začetek, konec, ponovitve, nastavljene izraze in ali pomočniki delujejo.

Kje se začne dogajanje v pravljici? Preberi. (Bil je nekoč dobri kralj Matvej;

Živel je s svojo kraljico

Dolga leta se je strinjal;

Ampak še vedno ni otrok).

Kraljica je sedela na obali, prerok rak je prilezel k njej in ji povedal, da bo imela hčerko.

Dvanajst mesecev v letu

Kaj mislite, zakaj je bilo čarovnic dvanajst?

(Dvanajst mesecev v letu).

Zakaj 12. čarovnica ni bila povabljena na praznik?

(Kralj je imel 12 dragocenih, zlatih posod, a ko so pripravljali večerjo, ene jedi niso našli.)

Kako se je maščevala?

(In nepovabljeni stoji

Nad princeso in godrnja:

"Nisem bil na prazniku,

Toda prinesla je darilo:

V šestnajstem letu

Srečali se boste s težavami;

Pri tej starosti

Tvoja roka je vreteno

Opraskala me boš, moja luč,

In umrl boš na samem vrhuncu življenja!").

Ali lahko rečemo, da je princeso pred smrtjo rešila 11. čarovnica? (da).

S kakšno srečno pravljično formulo se bo pravljica končala?

Poroka, pogostitev in bil sem tam

In vino je pil na svatbi;

Vino mi je teklo po brkih,

Nobena kapljica mi ni prišla v usta

3. skupina dela pravljične junake. - Povej mi

· o carju Mateju

· o princesi

· o kraljevem sinu

- Kako ste videli junake pravljice "Speča princesa?" Ali so videti kot junaki ljudske pravljice?

Sklepajo, da so ti junaki značilni za ljudsko pravljico,

obdarjeni so z lastnostmi, značilnimi za junake ljudskih pravljic.

( Tipični junaki (niso obdarjeni z nobenim posebnosti znak)

Torej, naredimo zaključek. Katere značilnosti naredijo pravljico Žukovskega podobno ljudskim pravljicam? (Začetek in konec pravljice; zaplet pravljice;

čudoviti predmeti; številka "3"; pozitivni in negativni junaki; zmaga dobrega nad zlim v finalu).

Kako vidite razliko? Česa ne bi našli v ljudskih pravljicah?

(v pravljici Žukovskega so taki junaki, kot je rak prerok, kar ni značilno za ruske ljudske pravljice. V pravljici ni bilo tri ali sedem čarovnic (magična števila za CNT), ampak dvanajst. Pravljica je napisana v pesniška oblika, ima avtorja. Ime Matvey ni tipično za ruske ljudske pravljice).

REZULTAT

    Ideja - dobro premaga zlo

    Pestrejše dogodivščine.

    Pripovedni slog (šaljiv ton, literarni opisi, avtorjevi »epiteti«)

    Tipični junaki (niso obdarjeni s posebnimi značajskimi lastnostmi

    Pesniški govor

    Konstrukcija: začetek, razvoj dejanja, konec.

    Čarobni "začarani" predmeti

    Uporaba nastavite izraze

Razlika

1. Ideja - dobro premaga zlo

2. Tipični junaki (niso obdarjeni s posebnimi značajskimi lastnostmi

2. Pestrejše dogodivščine.

3. Konstrukcija: začetek, razvoj dejanja, konec.

3. Pesniški govor

4. Uporaba množičnih izrazov

4. Pripovedni slog (šaljiv ton, literarni opisi, avtorjevi »epiteti«)

5. Čarobni "začarani" predmeti

Tako smo danes skušali poiskati podobne in različne značilnosti literarnih in ljudskih pravljic ter se prepričali, da čeprav se pisatelj naslanja na ljudske pravljice, ustvari povsem izvirno, samostojno delo. Pravljico Žukovskega odlikuje tudi poetičen govor z lastnim ritmom in rimo.

4. Povzetek lekcije:

Kaj je tema naše lekcije? Katere naloge smo si zastavili na začetku lekcije?

Katere nam je uspelo uresničiti in na katerih moramo še delati.

V tem primeru se vrnimo k našemu govornemu ogrevanju:

Smo pozorni? - Da.

Smo pridni? - Da.

Smo inteligentni? - Da.

Smo prijazni? - Da.

Smo odlični učenci? - Da.

Ali nam je uspelo? - Da.

In to pomeni, da ste super! Kdo je danes dobil petico v razredu? (preštejte žetone)

(Ocenjevanje)

5. Domača naloga:

1) ekspresivno branje na pamet poljubnih 25 vrstic iz pravljice, ki vam je všeč;

Ustvarjalne naloge:

    ilustracije za pravljico;

    Projekt - interaktivni slovar »Zastarele besede v pravljici V. A. Žukovskega »Speča princesa« (lahko individualno ali skupinsko)

6. Razmislek:

In zdaj bom prosil vse, da analizirajo svoje delo v razredu (v kolikšni meri ste opravili učno nalogo, ki ste si jo zadali)

Na vaši mizi so lističi – podčrtajte izbrani odgovor. Daj mi jih.

Hvala za lekcijo! Adijo!

Pravljica pripoveduje za mlade bralce o dobrem carju Mateju in njegovi kraljici. Živela sta srečno, v popolni harmoniji, a na žalost nista mogla imeti potomcev. Nekega dne, na sončen veder dan, je kraljica tavala ob potoku, jokala grenke solze in srečala raka. Pogledal jo je in napovedal, da bo z njo vse v redu, da bo rodila lepo hčerko. Ta rak se je izkazal za čarobnega in vse njegove napovedi so se uresničile: kraljica je rodila čudovitega otroka.

V čast tega dogodka sta se kralj in kraljica odločila organizirati veliko in bogato slavje. Poleg bližnjih so povabili tudi enajst od dvanajstih čarovnic. Zgodilo se je, da je imel kralj samo enajst dragocenih jedi in kralj ni hotel poklicati stare, zlobne in hrome čarovnice, kar je bila zelo užaljena in je obljubila, da se bo maščevala.

Na dolgo pričakovani dan so se vsi ljudje zbrali, da bi proslavili rojstni dan mlade hčerke kralja in kraljice. Gostje sedijo in ji želijo srečo in dobroto. Svojo besedo so dale tudi čarovnice. Eden je želel, da bi otrok hodil v zlatu, drugi pa, da bi imel izjemno lepoto. Ko je prišel na vrsto zadnji gostje, je v dvorano vdrla dvanajsta hudobna čarovnica in jo preklela. Rekla je, da si bo deklica takoj, ko bo dopolnila šestnajst let, zbodla prst z vretenom in umrla za vedno. Enajsta čarovnica tega ni mogla predvideti in se je vmešala v akcijo ter zaželela, da bi dojenček namesto strašne smrti globoko zaspal za tristo let.

Starši so bili zgroženi, ko so spoznali, kaj jim je usojeno doživeti v prihodnosti. Kralj je takoj izdal zakon, da v njegovem kraljestvu ne bo nikoli več vreten.

Petnajst let je hitro minilo neopaženo, vsi so živeli mirno in umirjeno. Nekega dne sta se kralj in kraljica odpravila na sprehod, njuna hči pa je tavala po gradu in zašla v zapuščeno sobo. V njej je odkrila starejša ženska, ki je nemo sedel in se vrtel. Zagledala je deklico in ji podala vreteno, na katerega se je zbodla. In celotno kraljestvo je padlo v globok spanec.

opravljeno za dolgo časa, je bil ves grad pokrit s trnjem. Vsi bližnji vrtovi so bili zaraščeni, tako da se gradu ni bilo mogoče približati. Vsi so že dolgo pozabili na carja in princeso. Govorilo se je, da v tistem gradu spi mlado dekle, njuna hči. Ja toliko spi, da ga samo ljubeči poljub lahko stopi urok in oživi celotno kraljestvo.

Nekoč se je princ potepal po zaraščenem gradu, izvedel za to legendo in hotel za vsako ceno najti spečo lepotico. Ko se je princ približal gradu, so se goščave poslušno razmaknile pred njim in vse naokoli je bilo prekrito sveže rože. V gradu je našel princeso in jo poljubil, zaradi česar je bil urok odpravljen in vsi okoli so se končno prebudili. Mladenič se je poročil z mlado lepotico in živela sta srečno do konca svojih dni.

Slika ali risba Speče princese

Druge obnove za bralski dnevnik

  • Povzetek Ostrovskega Dota

    Drama se odvija okoli mladega dekleta Larise Dmitrievne Ogudalove. Zahvaljujoč podjetniškemu duhu svoje matere, Kharite Ignatievne, ženske živijo v svojem domu in niso zabredle v neizogibno revščino. Vdova Ogudalova ve, kako se pogovarjati

  • Povzetek pravljice Sneguljčica in sedem palčkov Grimm

    Bila je zima. V gradu je sedela pri oknu lepa kraljica. Med šivanjem je kraljica gledala skozi okno in razmišljala. Zelo si je želela imeti črnolaso ​​dekle s snežno belo kožo in rožnatimi lički

  • Povzetek Čehov v mlinu

    Junak zgodbe je Aleksej Birjukov, mlinar srednjih let. Čokat, zdrav, kot mornar, z rdečim, čemernim obrazom. V njegov mlin je prišlo nekaj menihov, temni črnobradi Diodor in starec Kleopa.

  • Povzetek Turgenjeva Mesec na vasi

    V majhni vasi se zgodi dogodek: pojavi se nov učitelj. Njegov videz moti življenje posestva Islaev, ki se je razvilo z leti. Od prvih dni novi učitelj je zanimalo otroke, desetletnega Kolja in sedemnajstletno Vero

  • Povzetek Guardian Angel Astafieva

    Leta 1933 ga je v vasi, kjer je odraščal Vitya, zajela revščina. Ptice so izginile, psi in veseli otroci so utihnili. Za dečka je glavna v družini njegova babica. Svoje sorodnike - Vitya, dedek in sin - je poimenovala "moški"

Mestna izobraževalna ustanova "Srednja šola poimenovana po Heroju Sovjetske zveze N.G. Markelov, vas Krasnaya Zvezda, okrožje Rtishchevsky regija Saratov»

Povzetek lekcije

pri književnosti v 5. razredu

"V.A. Žukovski "Speča princesa"

Pripravila učiteljica ruskega jezika in književnostiPimenova Natalija Aleksandrovna

z. Crvena zvezda, 2015

Cilji: 1) delati na vsebini pravljice, razkriti njeno glavno idejo; 2) seznanite se s koncepti " literarna pravljica", "pokrajina" v umetniško delo; 3) poučevanje izraznega branja.

Oprema : portret V. A. Žukovskega, besedilo pravljice V. A. Žukovskega "Speča princesa" z ilustracijami umetnika V. Kutlinskega.

Med poukom.

    Organizacija razreda.

    Uvodni pogovor.

Katero pravljico ste brali doma? Kdo je njen avtor?

Kaj veste o zgodovini nastanka te pravljice? (Ponavljanje članka iz učbenika vnaprej pripravljenim učencem.)

3. Izjava o temi in namenu lekcije.

Danes se bomo v lekciji ukvarjali z vsebino pravljice "Speča princesa", poskušali bomo razkriti njeno glavno idejo, delali bomo na umetniška sredstva jezikov, ki jih je avtor uporabil za razkrivanje ideje dela in lastnosti likov, se bomo naučili vaditi izraznega branja.

4. Analiza vsebine pravljice.

- "Speča princeska" je literarna pravljica, ker ima avtorja. Prav to je tisto, po čemer se literarna pravljica razlikuje od ljudske – Se spomnite, na katere tri skupine se delijo ljudske pravljice? (Pravljice o živalih, vsakdanje in pravljice.)

Kateri skupini pravljic je ta pravljica najbolj podobna? Zakaj?

O čem govori, tj. kakšna je njegova tema?

Kakšna je sestava pravljice? Na katere štiri dele lahko razdelimo pravljico? (Prerokovanje raka, napovedi čarovnic, uročen spanec, prebujanje.)

Kaj izvemo na začetku pravljice? Kaj je kraljici napovedal rak? Preberi.

Ali menite, da je rojstvo otroka v družini velik dogodek ali ne? Zakaj?

Kaj je kralj naredil v čast rojstva svoje dolgo pričakovane hčerke? Koga je povabil na pojedino in koga ne? Zakaj?

Preberite, kaj so čarovnice dale princesi? Kakšno darilo je za princeso pripravila hudobna čarovnica?

Se je ta urok uresničil? Zakaj?

Branje napovedi enajste čarovnice.

Kaj je naredil car Matvey, da bi zaščitil svojo hčer pred nesrečo? (Prebere odlok.)

So se napovedi čarovnic uresničile? Kako se je to zgodilo? (Prebere besedilo.)

Delo z ilustracijami.

- Fantje, poglejte ilustracijo za pravljico "Speča princesa", ki jo je izvedel umetnik V. Kutlinsky. - Katera epizoda je prikazana na njem? (Stara gospa da princesi vreteno.)

Kako je umetnik videl junake pravljice? Opišite jih.

Kako si jih predstavljate?

Psihične vaje.

Stopamo z nogami

Ploskamo z rokami

Odkimava z glavo,

mi dvignemo roke,

mi roke dol,

Stisnemo si roke.

Gledamo levo, desno.

Gledamo gor in dol.

Hrbet držimo naravnost

In vzeli so lekcijo.

Vrnimo se k besedilu pravljice. Koliko let so trajale sanje?

Kdo je zbudil spečo princeso?

Od koga je izvedel za spečo princeso?

Kaj mu je rekel starec? Preberi.

Se je princ bal starčeve zgodbe? Zakaj?

Kaj se je princu pokazalo v očeh, ko se je približal gostemu gozdu?

Zaprite oči in si predstavljajte, o čem bom bral. (Učitelj bere opis čudovitega gozda, ki obdaja palačo speče princese.)

Ustno nariši sliko, ki se ti prikaže. Kaj si videl?

Predstavljajte si, če ne bi poznali konca pravljice, bi lahko iz opisa narave razbrali, kaj princa čaka na gradu: nekaj lepega ali zloveščega?

Opis narave je pokrajina. V umetniškem delu ima pokrajina veliko vlogo. Poudarja razpoloženje likov in njihova čustva. V tem primeru pokrajina glavnemu junaku pomaga razumeti, da ga čaka nekaj nenavadno lepega, česar ne more zavrniti za nič na svetu.

Koga princ ne bi mogel zavrniti za nič na svetu? Zakaj?

Preberi opis portreta princese.

Kakšna je bila princesa?

Da bi prikazal lepoto princese, avtor uporablja epitete in primerjave. Poišči jih v besedilu.

Kako se konča pravljica?

Kaj zmaga v tej pravljici?

Kaj je dobro? Ste v življenju naredili dobra dela? kateri?

V napovedi enajste čarovnice leži globok pomen:

In princesa bo oživela;

Dolgo bo živel na svetu;

Vnuki se bodo zabavali

Skupaj z mamo, očetom

Do njihovega zemeljskega konca.

Kaj povedo te vrstice?

Kaj je to glavna ideja pravljice? (Človek je bil ustvarjen za srečo. In da bi bil srečen, moraš delati samo dobro.)

Ali menite, da ima ta pravljica pomen v našem času ali ne? Dokaži.

5. Povzetek lekcije.

Kaj ste danes delali pri pouku?

Kaj novega ste se naučili?

Na kaj vas je spomnila pravljica V. A. Žukovskega "Speča princesa"?

Domača naloga.

Zapomnite si odlomek iz pravljice »Napoved raka«, sami preberite balado V.A. Žukovskega »Pokal« in se pripravite na razpravo o njej v razredu..

Seznam uporabljene literature

Književnost.5 razred. Učbenik za splošno izobraževanje institucije. L64 V 2 uri / samodejno stanje V. Ya. Korovina in drugi - M .: Izobraževanje, 2008


Pravljica, ki jo je ustvaril Žukovski, je po imenu in zapletu podobna ljudski pravljici. Napisana je tako, da imate ob branju občutek, da jo pripoveduje pripovedovalec (pravljica je pripovedovana v tretji osebi). Sama rima pravljice je preprosta, besedilo je lahko za bralca in dojemanje. V pravljicah nam avtor slika bolj realistične slike, so pa tudi pravljične stvari, ki nas močneje pritegnejo.

V tej pravljici se zgodijo naslednji čudeži: hudobna čarovnica začara princeso in na dan, ko si je z vretenom vbodla prst, je celotno kraljestvo zaspalo. Pogumni princ se prikrade v grad in poljubi princeso ter prekine urok.

Pravljica Žukovskega je literarna, a napisana kot ljudska pravljica (obstaja pregovor in konec). Se nanaša na pravljice, ki jo je napisala sama v pesniško obliko. Pozitivni junaki: princesa, princ, kralj Matvey, kraljica in enajst čarovnic. Negativni junaki: stara čarovnica, ki se nam je prikazala kot zlobna in stara starka.


Zaplet samega dela je vzet iz nemške ljudske pravljice, ki sta jo zapisala brata Grim. Toda v svoje delo je vnesel ruske motive. Podobne zaplete je uporabljal tudi v svojih pravljicah, kot so čarobni rak, kralj in kraljica ter seveda globok spanec. V osnovi so si pravljice podobne le v glavnih značilnostih in tako je Žukovski ustvaril svojo rusko pravljico.

Povzetek:

Zgodba se začne z dejstvom, da je bila ena od čarovnic kraljestva stara in zlobna in je kralj ni povabil na pojedino ob rojstvu svoje hčerke. To čarovnico je kralj užalil, ker je ni poklical, in je očaral malo princeso. Bistvo čarovništva je bilo v tem, da bi mlada princesa ob polnoletnosti umrla po vbodu z vretenom. Toda dobra čarovnica ji je pričarala sanje. Ko se je kletvica uresničila in se je princesa zbodla v prst, je celotno kraljestvo zaspalo. Tristo let kasneje je prišel princ, ki je prečkal začaran gozd in poljubil spečo princeso, in vsi so se prebudili in živeli srečno.

Praviloma poznamo portret Puškina, ki ga je izdelal Kiprenski, nič manj uspešen pa ni portret Žukovskega. Upodobljen je, kot se za romantičnega pesnika spodobi: v naravni pozi, z zasanjano usmerjenimi očmi v nebo, na ozadju svobodne pokrajine (oblačno nebo, nemarno narisano drevje, ruševine - romantična pokrajina s pečatom antike). Tudi pričeska Žukovskega na tem portretu je romantična, premišljeno kosmata. Vse to ni naključje. Podoba romantika je natanko taka - stoji na ozadju ruševin, gleda v nebo, nekoliko razmršen.

To podobo sveta in pesnika je v rusko poezijo vnesel Žukovski sam, predvsem s pomočjo zahodnih kolegov - Nemcev in Angležev, ki jih je rade volje prevajal.

Za prevajanje si moral pridobiti dobro izobrazbo, a Žukovski se ni rodil izobražena oseba, niti pesnik. Njegovo otroštvo ni bilo povsem običajno. Oče Žukovskega je ruski veleposestnik Afanasij Ivanovič Bunin (slika 2), mati pa ujeta Turkinja Salha, ki jo je Buninov podložnik pripeljal iz vojne.

riž. 2. Afanasij Ivanovič Bunin ()

Zgodba o rojstvu Žukovskega je precej romantična. Žukovski je bil nezakonski otrok in njegov priimek, po katerem poznamo tega človeka, ni resničen. Posvojil ga je očetov prijatelj, človek, ki je bil odvisen od njega, revni posestnik Žukovski. Kljub temu, da je Vasilij takrat veljal za nezakonskega, so z njim v družini ravnali zelo dobro, poskrbeli so, da so mu dobra vzgoja in izobraževanje.

Žukovski je študiral na Moskovskem plemiškem internatu na moskovski univerzi (slika 3). Kasneje je na primer tam študiral Lermontov.

riž. 3. Moskovski univerzitetni plemiški penzion ()

Žukovski se je tam učil jezikov, se učil risanja in nekaterih drugih disciplin, ki so bile obvezne za plemiško mladino.

Po diplomi iz internata je bil Žukovski zelo kratek čas znašel v službi. bil pisarniški delavec, kot bi rekli zdaj. To delo je bilo popolnoma kontraindicirano za tako pesniško in neodvisna oseba kakšen je bil Žukovski. Vse se je končalo precej hitro: šef je bil do njega nesramen - Žukovski se je ostro odzval. Tako nenadoma, da so ga aretirali. Po tem je takoj dal odpoved, odšel na vas in se od takrat ukvarjal z literaturo. Če smo natančni, v poznejše življenje Ni ga zanimala samo literatura. Bilo je tudi pedagoško delo, njegovi učenci pa so bili člani kraljeva družina, s katerim se je nekaj časa zbližal.

Življenjsko delo Žukovskega, njegovo glavno delo, je literarno delo. Mentor Žukovskega v literarnih zadevah je bil Nikolaj Mihajlovič Karamzin, pesnik, zgodovinar, prozaist in vodja ruskih sentimentalistov (slika 4).

riž. 4. Nikolaj Mihajlovič Karamzin ()

Postal je starejši prijatelj Žukovskega.

Žukovski je začel svojo literarno kariero s prevodi in priredbami. V njegovi ustvarjalni dediščini je kar nekaj prevodov. Literarno znan ga je naredila »Elegija«, ki je priredba »Elegije, napisane na podeželskem pokopališču« angleškega pesnika Graya. Nekaj ​​let po izidu "Elegije" je Vasilij Andrejevič postal resna literarna osebnost - urednik ugledne literarne revije. Tam so izšli prvi prevodi njegovih balad. nemški jezik, nato pa svoje avtorske balade.

Leta 1812 je Žukovski postal zelo znan po pesmi »Pevec v taboru ruskih bojevnikov«, napisani med napoleonsko vojno (slika 5). Tudi sam Žukovski je bil takrat v vojski, v vrstah milice.

riž. 5. F.A. Rubo. Fragment panorame "Bitka pri Borodinu" ()

Ta pesem ga je proslavila po vsej državi, ker je bila domoljubna in je vse, kar se je zgodilo, predstavila v vzvišenih, poetičnih, privlačnih tonih. Zahvaljujoč tej pesmi je Žukovski postal pesnik, ki ga je ljubila oblast, blizu kraljeve družine.

Vasilij Žukovski je bil mehka oseba in je na vse mogoče načine poskušal s svojimi pesmimi in drugimi dejanji omehčati moralo, narediti življenje v Rusiji manj kruto. Uspelo mu je. Bil je na primer učitelj prestolonaslednika - bodočega carja Aleksandra II. (slika 6).

riž. 6. Aleksander II v mladosti ()

Gledal ga je učni načrt. Poučeval ga je, poskušal zagotoviti, da je imel Aleksander manj vojaških in več humanitarnih predmetov (zgodovina, literatura itd.).

Zhukovsky je z dedičem potoval po vsej Rusiji in zunaj nje. Skupaj sta preživela precej časa. Žukovski je seveda vplival na fanta. Aleksander II, ko je postal suveren, je odpravil tlačanstvo in izvedel več bolj liberalnih reform, ki so precej temeljito omilile krutosti ruskega življenja in izboljšale položaj države.

Pretirano bi bilo reči, da se je vse to zgodilo po zaslugi Žukovskega, da če car ne bi imel komunikacije z njim in takšne vzgoje, se nič od tega ne bi zgodilo. Zgodovina je šla svojo pot in Aleksander II (slika 7) je moral odpraviti tlačanstvo. A kljub temu pogosto pravijo, da bi lahko bile številne podrobnosti drugačne, da je Žukovski s svojo vzgojo carja spodbudil k temu, kar je storil.

riž. 7. Car Aleksander II ()

Kljub temu pa naša predstava o Žukovskem ni toliko predstava o domoljubnem pesniku, čeprav je vsekakor bil, temveč bolj o pesniku, ki je v rusko poezijo vnesel izjemno pogovorno lahkotnost. V tem je sledil Karamzinu. Vendar so imeli nasprotnike. Bil je boj, kakšna naj bi bila ruska literatura. Nasprotniki, ki jih imenujemo arhaisti, to je zagovorniki antike, so sledili stopinjam Lomonosova (slika 8) in Deržavina.

riž. 8. Mihail Vasiljevič Lomonosov ()

Želeli so, da je ruski verz počasen, strog, veličasten, da ne bi vseboval pogovornih besed in izposojenk iz tuji jeziki. Drugače so razmišljali Karamzin, Žukovski, kasneje Batjuškov in Puškin. Verjeli so, da ima poezija pravico biti navzven lahkotna, da mora biti verz gibek, gibljiv, podoben govoru. navadni ljudje. Seveda ne pogovori nekje v gostilni ali na tržnici, temveč način, kako so se izobraženi plemiči pogovarjali v svojem naravnem okolju. Nič slabega se jim ni zdelo v izposojanju besed iz francoščine ali katerega koli drugega jezika, če je le bil verz smiseln, enakomeren, harmoničen in skladen.

To pomeni, da lahko govorimo o Žukovskem kot inovatorju. Pa ne kot teoretik, ampak kot zelo uspešen praktik. Tudi Karamzin je pisal dobro poezijo, a ne slabo. Žukovski je bil pesnik višjega razreda. V praksi je pokazal to, o čemer so govorili drugi: verz je lahko lahkoten, neobremenjen.

riž. 9. V.A. Žukovski. Portret Bryullova ()

Navajeni smo misliti, da sta tako začela pisati Puškin ali Konstantin Batjuškov, vendar ni tako. Pesmi Žukovskega so že lahke, že zelo berljive. Če berete poezijo iz 18. stoletja, boste praviloma potrebovali določeno napetost, določen bralni napor. Pesmi Žukovskega se berejo enostavno in naravno, tako kot pesmi Puškina.

Žukovski je bil 16 let starejši od Puškina. Ko so ljudje mladi, je velika razlika. Žukovski je vplival na Puškina (slika 10) kot starejši pisatelj in kot prijatelj.

riž. 10. A.S. Puškin ()

Žukovski je moral preživeti Puškina in ga pokopati. Odnosi med njimi so se razvili precej harmonično. Žukovski je skušal negovati in negovati talent mladega Puškina ter mu posredovati posvetne in druge koristne nasvete.

Pesniki pogosto tekmujejo: ambicija, ranjen ponos. Toda Žukovski je bil res zelo harmonična oseba. Sploh ni zavidal Puškinovega naraščajočega močnega talenta. Nadalje, je Žukovski na neki točki mirno priznal Puškinov primat in mu rekel: "Zdaj ste prvi pesnik Rusije". Žukovski je nekoč pisal Puškinu: “Zmagovalnemu učencu od poraženega učitelja”. Ko je Puškin umiral zaradi smrtne rane, je bil poleg njega Žukovski, ki je prenašal zapiske od Puškina do carja in obratno (slika 11).

riž. 11. Smrt Puškina ()

Življenje Žukovskega po Puškinu je pokazalo, da ni nujno, da je pesnik mlad ali umre mlad, da tudi če te v nečem presežejo, to ni razlog za malodušje ali za prenehanje dela.

Tudi zadnja leta Žukovskega so bila harmonična. Poročil se je, imel dva otroka in napisal še veliko lepih pesmi, med njimi tudi prevod Homerjeve Odiseje.

Preberite si začetek pravljice "Speča princesa":

»Nekoč je bil dobri car Matvej;
Živel je s svojo kraljico

Dolga leta se je strinjal;
A otrok še vedno ni.
Ko je kraljica enkrat na travniku,
Na zeleni obali
Bil je samo en potok;
Grenko je jokala."

Morda se nam zdi, da sta prvi dve vrstici vrstici iz ruske ljudske pravljice. Ampak to je prevod iz francosko. To pravljico je napisal Charles Perrault, dobra za vse slavni pisatelj(Slika 12).

riž. 12. Charles Perrault ()

Žukovski je vzel samo prvi del te pravljice in ga prevedel v ruske verze v ruskem, deloma ljudskem slogu, z uporabo šaljivih elementov. Eden od teh smešnih elementov je, da na primer na začetku car Matvey in njegova žena trpita zaradi dejstva, da nimata otrok. In prejmejo novico, da bodo dobili otroka (deklico) z rakom, ki, kot veste, "žvižga" na goro. To pomeni, da se v tem primeru dejansko zgodi nekaj čudovitega - deklica se nepričakovano rodi, po drugi strani pa se pojavi komična situacija - rak pride in vam nekaj pove. V tej smeri - kombinacija čudovitega in smešnega - se zaplet pravljice razvija naprej.

Rodi se deklica in kralj povabi enajst vil, ki živijo v bližini, dvanajste pa ne povabi (slika 13).

riž. 13. Vila izreče željo ()

Motivacija je enaka kot pri Charlesu Perraultu - izkazalo se je, da je pri kralju in kraljici samo enajst zlatih pripomočkov, iz katerih lahko jeste na pojedini. Dvanajste naprave ni. Dvanajsta čarovnica - hudobna, hudobna ženska, ki ni bila povabljena, kljub temu pride in reče strašno stvar: napoveduje, da se bo deklica prebodla z vretenom in umrla. Evo, kaj pravi:

"Nisem bil na prazniku,
Toda prinesla je darilo:
V šestnajstem letu
Srečali se boste s težavami;
Pri tej starosti
Tvoja roka je vreteno
Opraskala me boš, moja luč,
In umrl boš na vrhuncu svojega življenja!"
(slika 14)

riž. 14. Napoved zlobne čarovnice ()

Bodite pozorni na ljubkovalni domači turn "moja luč". Prav te besede in besedne zveze Žukovski obilno uvaja v svoje balade in pravljice, s čimer živahen domači govor postane del literarnega govora. In od časa Žukovskega je za nas oboje - družina, dom, navaden govor in pravljice, balade, ki jih lahko beremo otrokom - neločljivi, to je nekakšen enoten govorni tok.

Car Matvey ne najde nič boljšega kot sprejeti pametna odločitev- prepoved vreten.

Ker ni vretena, si princesa ne bo sama vbrizgala in bo vse v redu. Dejansko prvih petnajst let njenega življenja poteka gladko. Ampak taka je napoved. Piše, da si bo sama vbrizgala, ko bo stara 15-16 let. Bistvo je, da se bo to zgodilo, ko se dekle spremeni v odraslo dekle, torej bo takrat prišel čas za poroko. Pomen napovedi je, da bo živela srečno otroštvo, Ampak odraslo življenje ona ga ne bo imela.

Deklica dopolni 16 let, dolgčas ji gre, gre na sprehod po palači (slika 15).

riž. 15. Princesa se povzpne po stopnicah v palači ()

In to je tisto, kar vidi:

»Šla je skozi palačo:
Razkošne sobe so neskončne;
Občuduje vse;
Poglej, odprto je
Vrata v mir; v mirovanju
Stopnišče se vije kot vijak
Okoli stebra; korak za korakom
Vstane in zagleda - tam
Stara gospa sedi;
Greben pod nosom štrli ven;
Stara gospa se vrti
In nad prejo zapoje:
»Vreteno, ne bodi len;
Preja je tanka, ne trgajte;
Prihaja kmalu dobro uro
Gost nas čaka""
(slika 16) .

riž. 16. Princesa se je zbodla z vretenom ()

Najprej je bil opis, kako je hodila in kaj je videla. To je tipično. V tem delu Žukovskega je zelo malo dogodkov in veliko vrstic o dogodkih. Tukaj ne gre za razvoj akcije. Kako se bo vse zgodilo, že vemo, ker beremo Perraulta. Za Žukovskega opis je bolj pomemben dejanje samo. Avtor nam želi pokazati, kako lep je svet, koliko je čudes, sob, vrtov, gozdov in kako je vse to mogoče opisati s gibkimi, razumljivimi, lepimi verzi.

Deklica vstopi na vrata, za katerimi jo čaka starka. Jasno je, da je to popolnoma ista čarovnica, ki je prevzela obliko vrtavke. Takoj da deklici vreteno, ta se zbode in pade mrtva (sl. 17).

riž. 17. Napoved zlobne čarovnice se je uresničila ()

Na tej točki se morate vrniti na začetek dela in se spomniti, da je obstajala še ena vila, ki ni imela časa, da bi izgovorila svojo prerokbo pred to zlobno starko. In zato zadnja beseda prepustil dobri vili. Rekla je, da bo tako: dala si bo injekcijo, padla, a ne umrla - to bi bile sanje:

„San jo prevzame;
Skupaj z njo se objema
Celotna ogromna kraljeva hiša;
Vse se je umirilo;
Vrnitev v palačo,
Njen oče je na verandi
Opotekel se je in zazehal,
In zaspal je s kraljično;
Vse spremstvo spi za njimi;
Kraljeva straža stoji
Pod orožjem v globok spanec,
In na spečem konju spi
Pred njo je kornet sam;
Nepremično na stenah
Zaspane muhe sedijo;
Psi spijo pri vratih;
V stojnicah, sklonjene glave,
Bujne grive povešene,
Konji ne jedo hrane
Konji globoko spijo;
Kuharica spi pred ognjem;
In ogenj, zajet v spanec,
Ne sveti, ne gori,
Stoji kot zaspan plamen;
In se ga ne bo dotaknil,
Zvit v oblaku, zaspan dim ...«

Spet se vidimo dolg opis. In vse to prosi, da bi ga postavili na platno, ali v film ali v risanko (slika 18).

Obstaja občutek, da je Žukovski to temo za svoje pesmi izbral prav zaradi spanja, saj je mogoče upodobiti speče predmete, speče ljudi in hkrati ustvariti fantastične, fascinantne slike: zamrznjen speči ogenj, oblaček dima speče nad njim zaspane muhe na stenah, kornet. Upoštevajte, da je uvedba korneta v delo trenutek rusifikacije, ker v Franciji kornetov ni.

Kornet- prvi častniški čin v kozaških četah, ki ustreza kornetu v konjenici ali drugemu poročniku v pehoti.

Žukovski po eni strani vse prenese na rusko zemljo, po drugi pa nam da pravljico, da občudujemo nenavadnosti zaspanega, zamrznjenega sveta.

Na naslednji stopnji zapleta spet vidimo dolge slike spečega barvitega sveta.

Na neki točki se seveda pojavi princ, ki mora dekle razočarati. V Žukovskem to naredi s poljubom. Poljubi jo, občuduje njeno lepoto, ona oživi in ​​vsi se prebudijo (slika 19).

riž. 19. Prinčev poljub reši princeso ()

Perrault v pravljici nima poljuba. Njegovi roki se držijo in vse zaživi ob pravem času.

Princ se znajde v začarani palači. Najbolj zanimiva stvar v pravljici ni princ in ne njegovi podvigi (ker v bistvu ni nobenega podviga - samo pride), ampak dolg barvit opis:

»Kar se je pokazalo očem
Kraljev sin? ograja,
Obdaja temni gozd,
Trnje ni predebelo,
Toda grm je mlad;
Vrtnice se svetijo skozi grmovje;
Pred vitezom on sam
Razdelil se je kakor živ;
Moj vitez vstopi v gozd:
Pred njim je vse sveže in rdeče;
Glede na mlade rože
Molji plešejo in sijejo;
Lahki kačji tokovi
Zvijajo se, penijo, brbotajo;
Ptice skačejo in povzročajo hrup
V gostoti živih vej;
Gozd je dišeč, hladen, tih,
In nič mu ni strašno.
Gre po gladki poti
Ura, druga; tukaj je končno
Pred njim je palača,
Stavba je čudež antike;
Vrata so odprta;
Zapelje skozi vrata;
Na dvorišču se sreča
Tema ljudi in vsi spijo:
Sedi zakoreninjen na mestu;
Hodi brez premikanja;
Stoji z odprtimi usti,
Pogovor je zmotil spanec,
In od takrat molči v ustih
Nedokončan govor ..."

Žukovski žubori kot potok: zelo naravno, organsko. Slike, ki jih slika za nas, so zelo dobre za tiste ljudi, ki so nagnjeni k razmišljanju in opazovanju, ne le k dejanjem. Očitno je zato Žukovski prišel v rusko poezijo - da bi razvil ruski govor, poezijo in nam dal lepoto in čarobnost strukture govora.

IN začetku XIX stoletju sta znana nemška filologa brata Grimm (sl. 20) zbirala nemške ljudske pravljice in jih objavljala ter literarno predelala.

riž. 20. Brata Grimm ()

Ena najbolj znanih je "Sneguljčica". To je zgodba, ki je precej podobna pravljici Charlesa Perraulta, le da deklico v njej zasleduje zlobna mačeha. Pred tem preganjanjem se odpravi v temni gozd in sreča sedem palčkov, ki ji dajo zatočišče. Te zgodbe so podobne, vendar z različnimi značilnostmi. Perrault nima zgodovine življenja v gozdu in nima palčkov.

Nekaj ​​let po tem, ko Žukovski napiše "Spečo princeso", Puškin sede za svojo mizo z istim zapletom. Natančneje, povezuje dve ploskvi - "Sneguljčico" bratov Grimm in pravljico Charlesa Perraulta. Nobenega dvoma ni, da je Puškin poznal Perraultovo pravljico tudi brez Žukovskega, vendar je nanj vplivalo delo Vasilija Žukovskega. Posledično pod očitnim vplivom Žukovskega in pravljic bratov Grimm, ki jih je prebral, Puškin ustvari "Zgodbo o mrtvi princesi in sedmih vitezih". Najverjetneje nič manj znana pravljicaŽukovski ne bi bil znana pravljica Aleksandra Puškina.

Bibliografija

  1. Učbenik-khre-sto-ma-tiya za 5. razred / urejeno. Ko-ro-vi-noy V.Ya. - M. "Pro-lighting", 2013.
  2. Akhmetzyanov M.G. “Književnost v 5. razredu v 2 delih.” Učbenik-berilo. - Magarif, 2005.
  3. E.A. Samoilova, Zh.I. Kritarova. Literatura. 5. razred. Učbenik v 2 delih. - M. Združenje XXI stoletje, 2013.
  1. Zhukovskiy.ouc.ru ().
  2. Nsportal.ru ().
  3. Nearyou.ru ().

Domača naloga

  1. Kakšna je inovativnost V.A. Žukovski?
  2. Kaj značilne lastnosti ali ima pravljica V. A. Žukovskega "Speča princesa"?
  3. Povlecite primerjalna analiza pravljice Žukovskega in Perraulta.


Vam je bil članek všeč? Deli s prijatelji: