Pouk v 6. razredu
Zadeva: Preprost in zapleten oris besedila.
Cilji:
1.Kognitivni : a) ponovite preučene govorne pojme (načrt, tema, glavna misel, naslov, slog, govorna vrsta, mikroteme, spremne besede v mikrotemah);b) utrditi nove pojme: načrt diplomske naloge, predračunski načrt
2. Praktično:
a) sestavite preprost in zapleten načrt;a) utrditi zmožnost dela z govornimi koncepti pri pripravi na jedrnato predstavitev;b) razvijajo zmožnost analize besedila, zmožnost ločevanja osnovnih informacij od sekundarnih.
3. Splošni predmet:
a) izobraževati:- zanimanje za predmet skozi vsebino besedila;- zanimanje za zgodovino in literaturo;b) razvijati logično razmišljanje med analizo pomena in zgradbe besedila;c) razvijati različni tipi govorna dejavnost(poslušanje, govorjenje, branje, pisanje);d) razvijati sposobnost samostojnega širjenja znanja (uporaba črkovalnih in razlagalnih slovarjev).
Oprema: predstavitve, kartice, besedila
Med poukom
StopnjaDejavnosti učitelja
Študentske dejavnosti
Načrtovani rezultati UUD
Motivacija za aktivnost
Namen odra: vključevanje študentov
v dejavnost.
Odpremo zvezke, zapišemo datum, kul delo.
Fantje, živimo v velikem lepa dežela Rusija. To je naša domovina. In vsak človek bi moral biti ponosen na svojo domovino. Če želite to narediti, morate dobro poznati svojo državo, njene simbole, predsednika, zgodovinske spomenike, tradicije in praznike.
Povejte mi, kako vam pri tem pomaga ruski jezik?
Priprava razreda na delo.
Samoodločba (L)
Metapredmetni rezultati
Načrtovanje izobraževalnega sodelovanja z učiteljem in vrstniki (K)
Nadgradnja
Namen odra: priprava razmišljanja učencev
2. Hitra anketa
Kaj je besedilo? Predmet besedila? Glavna misel?
Poimenujte značilnosti besedila - pripoved, opisi, sklepanje.
Kakšne so značilnosti besedila? Osnovni pojmi besedila?
Pri pouku se bomo spomnili, kaj je načrt. Zakaj misliš, da moramo to vedeti?
(Potrebno je pri pisanju esejev in predstavitev. Ko jedrnato predstavitev izdelali bomo načrt za kratko obnovo in pustili le najpomembnejše, bistveno.)
Branje besedil, ocena
Odgovori na vprašanje
Metapredmetni rezultati
Načrtovanje izobraževalnega sodelovanja, sposobnost izražanja svojih misli (K)
Predmetni rezultati
Analiza objektov za prepoznavanje značilnosti (P - logično)
Postavitev učne naloge
Namen odra: pogovor o težavah (zakaj so se težave pojavile, česa še ne vemo).
1. - Kakšen je načrt? (2 minuti)
(Enostavno in zapleteno)
Branje teh 1. Branje in analiza besedila.
Naše čete so napadle Berlin. Začela se je zadnja bitka vojne. Ne glede na to, kako so se fašisti bojevali, se niso mogli upreti. Naši vojaki v Berlinu so začeli osvajati ulico za ulico, hišo za hišo. Toda fašisti se še vedno ne dajo.
In nenadoma je naš vojak, prijazna duša, zagledal majhnega Nemka. Očitno je zaostala za svojimi ljudmi. In zaradi strahu so pozabili nanjo. Revež je ostal sam sredi ulice. Iz odpetega plašča je viden tanek vrat. Oči so prestrašene. Po licih, sivih od prahu in saj, tečejo solze.
In povsod naokrog poteka strašna bitka. Rdeč ogenj in črn dim se vije iz vseh oken; bombe eksplodirajo, obračajo zemljo in kamenje; hiše se podirajo, dvigajo stebre prahu v nebo; Krogle žvižgajo z vseh strani. Kamen te bo zdrobil, ubil s šrapnelom.
Naš vojak vidi, da dekle izginja ... »O, prasec, kam te je to pripeljalo, hudobnež! ...
Vojak je planil čez cesto naravnost pod krogle, pobral nemško dekle v naročje, jo z ramo zaščitil pred ognjem in jo odnesel iz bitke.
In kmalu so naši vojaki dvignili rdečo zastavo nad najpomembnejšo hišo nemške prestolnice, Reichstagom. Nacisti so se vdali. Kmalu se je vojna končala. Zmagali smo. Svet se je začel.
Preprost načrt.
1. Zadnja bitka vojne.
2. Nemka.
3. Opis bitke.
4. Plemenito dejanje vojaka.
5. Zmaga.
Na katere tri dele lahko razdelimo celotno besedilo (uvod, glavni del, zaključek), te dele naslovite.
Kateri del ima več mikrotem? Poimenujte jih.
Kompilacija zapleten načrt
Zapleten načrt.
I. Zadnja bitka vojne.
II. Plemenito dejanje vojaka.
1. Nemka.
2. Opis bitke
3. Reševanje otroka.
III. Zmaga.mimogrede.
(2. prosojnica) - Kateri načrt je po vašem mnenju predstavljen na prosojnici?
(IN povedano preprosto točke so označene z arabskimi številkami, v zapletenih - z rimskimi in arabskimi številkami ali črkami).
1….
2….
3….
JAZ….
II….
1…
2…
III…
- Kako se zapleten načrt razlikuje od preprostega?
(Kompleksni načrt - podroben, obsežen, podroben)
- Kje sva že srečala načrt?
(Pri morfološki analizi delov govora, sestavljanju značilnosti preprostih in zapleten stavek in itd.)
Delo v parih. (5 minut). (Kartice so podane z nalogo: naredite načrt za predlagano temo.
Zvoki govora (3. vrstica)
Samoglasniki
1. …
2…
II. soglasniki
1. …
2. …
2. Stavek (1 vrstica)
jaz. Glede na namen izjave
1. …
2. …
3. …
II. Po intonaciji
1. …
2. …
III. Po številu slovničnih osnov
1. …
2. …
IV. S prisotnostjo mladoletnih članov
1. …
2. …
Oblikujte temo, namen in cilje lekcije
Metapredmetni rezultati
Postavljanje ciljev (P)
Postavljanje vprašanj (K)
Predmetni rezultati
Samostojno oblikovanje ciljev (P – splošna izobrazba)
Oblikovanje problema (P – log.
Primarna konsolidacija
Namen odra : obvladanje dijakov pravilnega postavljanja ločil za posplošalno besedo pred enoličnimi stavčnimi členi.
Minuta telesne vzgoje.
Vaja 180, 181.
Delo v parih
Pregled
Metapredmetni rezultati
Nadzor (P)
Ocena (P)
Popravek (P)
Upravljanje partnerjevega vedenja (K)
Izražanje svojih misli dovolj popolno in natančno (K)
Predmetni rezultati
Ukrepanje po analogiji (P)
Sposobnost strukturiranja znanja, izberite največ učinkovite načine reševanje problemov (P – splošno izobraževanje)
Samostojno delo s samotestiranjem glede na standard
Namen odra: študentovo samoocenjevanje svojih rezultatov
npr. 238 naredi preproste in zapletene načrte
Preverjanje, ocenjevanje
Sovrstniško preverjanje po vzorcu
Preverjam se
Metapredmetni rezultati
Kontrola, popravljanje, selekcija in zavedanje naučenega (R)
Voljna regulacija v težki situaciji (P)
Osebni rezultati
Samoodločba (L)
Odsev dejavnosti
Namen odra: zavedanje učencev o svojih izobraževalnih dejavnostih, samoocenjevanje rezultatov lastne in dejavnosti celotnega razreda.
Organizira refleksijo, organizira samoocenjevanje učnih rezultatov.
Kaj je bil vaš cilj?
Vam je uspelo doseči svoj cilj?
kako
Kakšne rezultate ste dobili?
1) napišite zapleten načrt iz učbenika za biologijo, po 1 odstavek
Izvedite oceno lekcije in samoocenjevanje, povežite cilj in rezultate, stopnjo njihove skladnosti
Odgovori na vprašanja:
Kaj je bil vaš cilj?
Uspelo doseči
Poklican ključne besede Teme.
Metapredmetni rezultati
Sposobnost izražanja svojih misli (K)
Predmetni rezultati
Odsev (R)
Spremljanje in vrednotenje procesa in rezultatov delovanja (P)
Osebni rezultati
Samospoštovanje na podlagi uspeha (L)
Ustrezno razumevanje vzrokov za uspeh/neuspeh pri izobraževalnih dejavnostih (L)
Besedilo. Struktura in komunikacije
Besedilo - zaporedje pomensko, logično, slovnično in slogovno povezanih stavkov. Vsako besedilo ima predmet (o čem?) in ideja (Za kaj?). Naslov lahko odraža temo ali idejo besedila.Sredstva za povezovanje stavkov v besedilu
Leksikalna komunikacijska sredstva : tematski besednjak, sorodne besede, sopomenke (tudi sobesedilne), protipomenke, ponovitve besed, generične besede, opisne besedne zveze. Slovnična komunikacijska sredstva : glagolska vrsta in čas, zaimki in prislovi, zveze. Sintaktična komunikacijska sredstva : enodelne in nepopolne povedi, skladenjska vzporednost, ponavljanja konstrukcij.Sestava
Sestava besedilo (struktura, vrstni red delov-odstavkov) je najlažje prikazati v načrt, delitev besedila na mikroteme in jim podeliti nazive. Načrt se zgodi: enostavne in zložene, narekovajne (točke so zapisane v narekovajih), vprašalne (vsaka pika je vprašalna poved).Bodite pozorni na oblikovanje točk preprostega in kompleksnega načrta!
Vrste govora
Zgodi se: ustno in pisno, monološko in dialoško.
Vrste govora
Pripoved | Opis | Utemeljitev |
Kako so se dogodki odvijali? Dogodki , ki se dogaja v čas , dogodek plot , hitrost, dinamičnost. Sprememba dogajanja: uvod, vrhunec (začetek, razplet) in zaključek. Prevlada glagoli in druge besede, ki pomenijo premikanje .Podoba-metafora: film | Kako izgleda artikel? Znaki , značilen Lastnosti , značilnost objekt opisa. Najprej - splošni vtis, nato - več natančen opis (oblika, barva, velikost, namen itd.) Prevlada pridevniki in druge besede, ki pomenijo znaki .Podoba-metafora: fotografija | Je trditev resnična?Dokaz naveden na začetku besedila diplomsko delo (izjave) z izbiro argumenti (vsaj 2). Na koncu je nujno povzet sklep o (ne)pravičnosti teze. |
Najpogosteje so elementi vseh treh vrst govora združeni v enem besedilu!
Govorni slogi (štirje knjižni in en pogovorni)
Knjižni slogi
Uradno poslovanje | Novinarsko | Znanstveno | Umetnost |
Cilj je natančno sporočanje poslovnih informacij. Klišeji pisarniškega materiala , poseben formule poslovni govor. Natančnost v imenih, datumih, besedah samo v neposredni pomen, glagolska imena, skrajna objektivnost, čustva niso dovoljena. | Cilj je vplivati na poslušalce oziroma bralce prek medijev, ustvarjanja in prikazovanja javno mnenje. Družbenopolitični besedni zaklad , je mogoče uporabiti izrazna sredstva. Preverjeno podatke , se lahko natančnost v njihovi predstavitvi kombinira z elementi čustveni učinek(leksikalna sredstva, skladenjske konstrukcije). | Cilj je natančno sporočanje znanstvenih informacij. Pogoji , specialno besedišče, znanstveno besedilo , abstraktnost izjav. Skrajna objektivnost, čustva niso dovoljena.. Ločimo podsloge: poljudnoznanstveni, znanstveni in publicistični. | Cilj je ustvarjanje umetnosti. slika v enem od porod in zvrsti literature (gl. spodaj), uporab pomeni tanek izraznost (glej spodaj), subjektivni pogled avtorja |
Žanri |
|||
Poročilo, protokol, izjava, potrdilo, odlok, zakon, predpis, sporazum itd. | Opomba, članek, poročilo, intervju, recenzija, esej, esej, korespondenca itd. | teze, Raziskovalni članek, poročilo, diplomsko delo, disertacija itd. | Vse prozaične (novela, novela, roman itd.) in pesniške (pesem, balada, basni itd.) literarne zvrsti. |
Sredstva umetniškega izražanja
POTI |
||
Primerjava | oblika pesniški govor, ki temelji na primerjavi dveh predmetov ali pojavov z namenom razložiti enega s pomočjo drugega (A kot B) | Oči kot zvezde... Bolj bel kot zasnežene gore...Če pogleda, mu bo dal rubelj ... |
Epitet | umetniška opredelitev poudarjanje katere koli lastnosti predmeta, pojava | Veterni potepuh. Srebrna breza.Gleda pohlepno. |
Oksimoron | kombinacija pomensko nasprotnih definicij, zaradi česar nastane nova pomenski pomen | Živih mrtvecev. Bujna narava, ki usiha.Optimistična tragedija. |
Metonimija | zbliževanje, primerjava pojmov po sosednosti, ko je predmet ali pojav označen z drugimi besedami ali pojmi. | Vse zastave nas bodo obiskale ...Lok je začel peti ... |
Metafora | figurativni pomen, ki temelji na primerjanju enega predmeta ali pojava z drugim po podobnosti ali kontrastu, skrita primerjava: vrste metafor - personifikacija in reifikacija. | Luna leze... Te ljudi bi morali narediti za žeblje...Vzhod gori z novo zarjo ... |
Alegorija | alegorija | (Z živalmi v basni razumemo ljudi s svojimi razvadami in pomanjkljivostmi) |
Simbol | podoba, ki izraža pomen nekega pojava v objektivni obliki | Kruh in sol (gostoljubje).Kupid (ljubezen) |
Ironija | skrito posmehovanje, v katerem izraz dobi nasprotni pomen | Od kod si, pametna, glava? (Oslu) |
Hiperbola | pretiravanje | Je za štiri, dela za sedem. |
Litotes | podcenjevanje | Človek z nohtom. |
POSEBNE BESEDE (leksikalna sredstva) |
||
Sopomenke | besede, ki zvenijo drugače, a so si po pomenu podobne | Ven grem samcesta , Skozi krhko meglopot blešči... |
Protipomenke | besede z nasprotnim pomenom | Združili so se: val in kamen, poezija in proza, led in ogenj niso tako različni drug od drugega. |
Arhaizmi | zastarele besede in izrazi, ki dajejo govoru slovesnost | Čudoviti genij je zbledel kot bakla ... |
Neologizmi | nove besede in izraze, ki krepijo izraznost govora | Bil je januar ali februar, neka prekleta zima! |
SKLADENJSKA SREDSTVA (govorne figure) |
||
Retorična vprašanja, pozivi, vzkliki | besede in izrazi, ki povečajo bralčevo pozornost in ne zahtevajo odgovora | Kaj išče v daljni deželi?...Oh! Umirite nevihto ... |
Refren | ponavljanje istih besed in izrazov | Nebo je oblačno, noč je oblačna ... |
Antiteza | opozicija | Črn večer, bel sneg... |
Gradacija | skupino definicij bodisi s povečevanjem ali zmanjševanjem čustvenega in pomenskega pomena | Ne obžalujem, ne kliči, ne jokaj ... |
Pass | prehod posamezne besede dati besedni zvezi dinamiko | Sedeli smo v pepelu! Mesto je v prahu! Za meče - srpe in pluge! |
Primerjava | postavljanje nasprotij eno ob drugo | Jaz sem kralj, jaz sem suženj, jaz sem črv, jaz sem bog. |
Paralelizem | enaka stavčna konstrukcija | Tvoj um je globok kot morje. Tvoj duh je visok kot gore. |
Inverzija | kršitev običajnega besednega reda, preureditev delov fraze | Škoda, pričakovali smo boj ... |
FONETIČNA SREDSTVA |
||
Aliteracija | ponavljanje soglasnikov | Čas je, pero prosi za počitek ... |
Asonanca | ponavljanje samoglasnikov | V sobi je postalo temno, slon je zakrival okno. |
Anafora | enotnost poveljevanja | Večer. morje. Vzdihi vetra. |
Onomatopeja | posnemanje zvočnih pojavov z izbiranjem besed z enakimi črkami | Tiho recite: "Šest malih miši." In takoj bodo miši zašumele. |
Ocena bralca
mora vsebovati odgovore na naslednja vprašanja:
1. Avtor, delo.
2. Kratek opis likov in dogodkov (zgoščena kratka pripoved zapleta v 3-4 stavkih).
3. Vaši bralni vtisi (kaj vam je bilo še posebej všeč? Ali ste si zapomnili? Kaj se je zdelo najpomembnejše? Ideja dela, ki ste ga prebrali: kaj je avtor poskušal sporočiti svojim bralcem? Kaj je najpomembnejše v delo?)
Osnovne besedne formule za pisanje recenzije
2-3 čustvene stavke kot uvod (Kaj boste pregledali? Kdo je avtor?) Besedilo je ... (utemeljitev, pripoved, opis). Napisano je v žanru ... Za to (njegovo) besedilo je avtor (ali navedite priimek z začetnicami) izbral (uradni, znanstveni, publicistični, pogovorni, umetniški - izberite tistega, ki ga potrebujete) slog, saj je njegov umetniški namen(ustvarjalna/avtorjeva naloga) je ... V tem besedilu avtor raziskuje problematiko ... (obravnava problem, rešuje problematiko ...). To (zastavljeno, obravnavano s strani avtorja) vprašanje (ta problem, tema) se mi zdi ... (mislim, da je ta tema ...), ker. ... To besedilo lahko razdelimo (razdelimo) na ... dele. (Kompozicijsko je to besedilo organizirano takole:...). Vsak odstavek razkriva mikrotemo (kaj?)… (dokazuje (kaj?)…, daje primer (česa?)…). Organizacijsko načelo v besedilu je ... (lahko štejemo ...). Govorni format besedila je omembe vreden. Da bi natančno in ekspresivno (živo, dokončno, čustveno) podal svoje misli (izpovedal svoje stališče, izrazil občutke), se avtor zateka k ... (aplicira, uporablja) ... Da bi svoje misli izrazil svetlejše, polnejše. in izrazneje (bolj dokončno, bolj logično) (razkrijte temo, opišite ..., izrazite svoj pogled na temo), avtor uporablja (navedite likovna izrazna sredstva, pesniška sredstva, slogovne in skladenjske figure s primeri v citatu). oznake). To (dano, nakazano) izrazno sredstvo (naprava, figura) služi ... (igra vlogo, opravlja funkcijo, je namenjeno ...). Glavna recepcija(vodilno sredstvo, glavna metoda) umetniškega (govornega, besednega, jezikovnega) oblikovanja besedila je uporaba (uporaba, uporaba ...). Zdi se mi (po mojem mnenju), da je glavna ideja (zamisel, zaključek) besedila vsebovana v ... (razkriva se skozi ...) - citat iz besedila v narekovajih. Ta stavek (ta besedna zveza) se lahko šteje za ključnega (glavnega, glavnega pri razkritju teme), saj razkriva ... (dokazano je ..., določeno ..., odgovor na vprašanje je podano ...).Tema, ki se je v besedilu dotika (razkriva, raziskuje, obravnava), je (lahko velja za) relevantno (aktualno, pravočasno), saj ... Zdi se, da avtor poučuje (opozarja, izobražuje, pritegne pozornost) sodobnega bralca. (kaj? od česa?)
NAČRT, -a, m. 1. mesta. Načrtujte zgradba Načrt potovanja. Akcijski načrt. Načrt poročila. Daj obraze Zapri || pridevniknačrtovano,-th, -th (na 1 in 2 pomen).
Koda bloga:
NAČRT, -a, m. 1. Risba, ki na ravnini prikazuje neko območje ali strukturo. Načrtujte mesta. Načrtujte zgradba(slika tega v vodoravnem delu). 2. Vnaprej načrtovan sistem dejavnosti, ki predvideva vrstni red, zaporedje in čas. opravljanje dela. Načrt proizvodnje Delajte po načrtu. Strateški načrt Koledarski načrt 3. Predpostavka, ki zagotavlja potek, izvajanje nečesa Načrt potovanja. Akcijski načrt. 4. Relativni položaj delov, kratek program nekakšna predstavitev. Načrt poročila. 5. Kraj, lokacija predmeta v perspektivi. Ospredje, ozadje Postavite nekaj v ospredje(prevedeno tudi: dati nečemu pomembnemu, pomembnemu pomenu). 6. Lestvica podobe nekoga ali nečesa Daj obraze od blizu(v kadru filma ali televizijskega filma; v ospredju, bližje gledalcu). 7. Območje manifestacije nečesa ali način gledanja na nekaj, stališče (knjiga). Dogajanje v predstavi se razvija na dveh ravneh. V teoretičnem smislu. || pridevniknačrtovano,-th, -th (na 1 in 2 pomen).Kako bo izgledalo:
NAČRT, -a, m. 1. Risba, ki na ravnini prikazuje neko območje ali strukturo. Načrtujte mesta. Načrtujte zgradba(slika tega v vodoravnem delu). 2. Vnaprej načrtovan sistem dejavnosti, ki predvideva vrstni red, zaporedje in čas. opravljanje dela. Načrt proizvodnje Delajte po načrtu. Strateški načrt Načrt urnika 3. Predpostavka, ki zagotavlja potek, izvajanje nečesa Načrt potovanja. Akcijski načrt. 4. Relativna razporeditev delov, kratek program neke predstavitve. Načrt poročila. 5. Kraj, lokacija predmeta v perspektivi. Ospredje, ozadje Postavite nekaj v ospredje(prevedeno tudi: dati nečemu pomembnemu, pomembnemu pomenu). 6. Lestvica podobe nekoga ali nečesa Daj obraze od blizu(v kadru filma ali televizijskega filma; v ospredju, bližje gledalcu). 7. Območje manifestacije nečesa ali način gledanja na nekaj, stališče (knjiga). Dogajanje v predstavi se razvija na dveh ravneh. V teoretičnem smislu. || pridevniknačrtovano,-th, -th (na 1 in 2 pomen).