Pouk v 6. razredu
Zadeva: Preprost in zapleten oris besedila.
Cilji:
1.Kognitivni : a) ponovite preučene govorne pojme (načrt, tema, glavna misel, naslov, slog, govorna vrsta, mikroteme, spremne besede v mikrotemah);b) utrditi nove pojme: načrt diplomske naloge, predračunski načrt
2. Praktično:
a) sestavite preprost in zapleten načrt;a) utrditi zmožnost dela z govornimi koncepti pri pripravi na jedrnato predstavitev;b) razvijajo zmožnost analize besedila, zmožnost ločevanja osnovnih informacij od sekundarnih.
3. Splošni predmet:
a) izobraževati:- zanimanje za predmet skozi vsebino besedila;- zanimanje za zgodovino in literaturo;b) razvijati logično razmišljanje med analizo pomena in zgradbe besedila;c) razvijati različni tipi govorna dejavnost(poslušanje, govorjenje, branje, pisanje);d) razvijati sposobnost samostojnega širjenja znanja (uporaba črkovalnih in razlagalnih slovarjev).
Oprema: predstavitve, kartice, besedila
Med poukom
StopnjaDejavnosti učitelja
Študentske dejavnosti
Načrtovani rezultati UUD
Motivacija za aktivnost
Namen odra: vključevanje študentov
v dejavnost.
Odpremo zvezke, zapišemo datum, kul delo.
Fantje, živimo v velikem lepa dežela Rusija. To je naša domovina. In vsak človek bi moral biti ponosen na svojo domovino. Če želite to narediti, morate dobro poznati svojo državo, njene simbole, predsednika, zgodovinske spomenike, tradicije in praznike.
Povejte mi, kako vam pri tem pomaga ruski jezik?
Priprava razreda na delo.
Samoodločba (L)
Metapredmetni rezultati
Načrtovanje izobraževalnega sodelovanja z učiteljem in vrstniki (K)
Nadgradnja
Namen odra: priprava razmišljanja učencev
2. Hitra anketa
Kaj je besedilo? Predmet besedila? Glavna misel?
Poimenujte značilnosti besedila - pripoved, opisi, sklepanje.
Kakšne so značilnosti besedila? Osnovni pojmi besedila?
Pri pouku se bomo spomnili, kaj je načrt. Zakaj misliš, da moramo to vedeti?
(Potrebno je pri pisanju esejev in predstavitev. Ko jedrnato predstavitev izdelali bomo načrt za kratko obnovo in pustili le najpomembnejše, bistveno.)
Branje besedil, ocena
Odgovori na vprašanje
Metapredmetni rezultati
Načrtovanje izobraževalnega sodelovanja, sposobnost izražanja svojih misli (K)
Predmetni rezultati
Analiza objektov za prepoznavanje značilnosti (P - logično)
Postavitev učne naloge
Namen odra: pogovor o težavah (zakaj so se težave pojavile, česa še ne vemo).
1. - Kakšen je načrt? (2 minuti)
(Enostavno in zapleteno)
Branje teh 1. Branje in analiza besedila.
Naše čete so napadle Berlin. Začela se je zadnja bitka vojne. Ne glede na to, kako so se fašisti bojevali, se niso mogli upreti. Naši vojaki v Berlinu so začeli osvajati ulico za ulico, hišo za hišo. Toda fašisti se še vedno ne dajo.
In nenadoma je naš vojak, prijazna duša, zagledal majhnega Nemka. Očitno je zaostala za svojimi ljudmi. In zaradi strahu so pozabili nanjo. Revež je ostal sam sredi ulice. Iz odpetega plašča je viden tanek vrat. Oči so prestrašene. Po licih, sivih od prahu in saj, tečejo solze.
In povsod naokrog poteka strašna bitka. Rdeč ogenj in črn dim se vije iz vseh oken; bombe eksplodirajo, obračajo zemljo in kamenje; hiše se podirajo, dvigajo stebre prahu v nebo; Krogle žvižgajo z vseh strani. Kamen te bo zdrobil, ubil s šrapnelom.
Naš vojak vidi, da deklice ni ... »O, prasec, kam te je to pripeljalo, hudobnež! ...
Vojak je planil čez cesto naravnost pod krogle, pobral nemško dekle v naročje, jo z ramo zaščitil pred ognjem in jo odnesel iz bitke.
In kmalu so naši vojaki dvignili rdečo zastavo nad najpomembnejšo hišo nemške prestolnice, Reichstagom. Nacisti so se vdali. Kmalu se je vojna končala. Zmagali smo. Svet se je začel.
Preprost načrt.
1. Zadnja bitka vojne.
2. Nemka.
3. Opis bitke.
4. Plemenito dejanje vojaka.
5. Zmaga.
Na katere tri dele lahko razdelimo celotno besedilo (uvod, glavni del, zaključek), te dele naslovite.
Kateri del ima več mikrotem? Poimenujte jih.
Izdelava kompleksnega načrta
Zapleten načrt.
I. Zadnja bitka vojne.
II. Plemenito dejanje vojaka.
1. Nemka.
2. Opis bitke
3. Reševanje otroka.
III. Zmaga.mimogrede.
(2. prosojnica) - Kateri načrt je po vašem mnenju predstavljen na prosojnici?
(V preprostem načrtu so točke označene z arabskimi številkami, v kompleksnem načrtu - z rimskimi in arabskimi številkami ali črkami).
1….
2….
3….
JAZ….
II….
1…
2…
III…
- Kako se zapleten načrt razlikuje od preprostega?
(Kompleksni načrt - podroben, obsežen, podroben)
- Kje sva že srečala načrt?
(Pri morfološki analizi delov govora, sestavljanju značilnosti preprostih in zapleten stavek in itd.)
Delo v parih. (5 minut). (Kartice so podane z nalogo: naredite načrt za predlagano temo.
Zvoki govora (3. vrstica)
Samoglasniki
1. …
2…
II. soglasniki
1. …
2. …
2. Stavek (1 vrstica)
jaz. Glede na namen izjave
1. …
2. …
3. …
II. Po intonaciji
1. …
2. …
III. Po številu slovničnih osnov
1. …
2. …
IV. S prisotnostjo mladoletnih članov
1. …
2. …
Oblikujte temo, namen in cilje lekcije
Metapredmetni rezultati
Postavljanje ciljev (P)
Postavljanje vprašanj (K)
Predmetni rezultati
Samostojno oblikovanje ciljev (P – splošna izobrazba)
Oblikovanje problema (P – log.
Primarna konsolidacija
Namen odra : obvladanje dijakov pravilnega postavljanja ločil za posplošalno besedo pred enoličnimi stavčnimi členi.
Minuta telesne vzgoje.
Vaja 180, 181.
Delo v parih
Pregled
Metapredmetni rezultati
Nadzor (P)
Ocena (P)
Popravek (P)
Upravljanje partnerjevega vedenja (K)
Izražanje svojih misli dovolj popolno in natančno (K)
Predmetni rezultati
Ukrepanje po analogiji (P)
Sposobnost strukturiranja znanja, izberite največ učinkovite načine reševanje problemov (P – splošno izobraževanje)
Samostojno delo s samotestiranjem glede na standard
Namen odra: študentovo samoocenjevanje svojih rezultatov
npr. 238 naredi preproste in zapletene načrte
Preverjanje, ocenjevanje
Sovrstniško preverjanje po vzorcu
Preverjam se
Metapredmetni rezultati
Kontrola, popravljanje, selekcija in zavedanje naučenega (R)
Voljna regulacija v težki situaciji (P)
Osebni rezultati
Samoodločba (L)
Odsev dejavnosti
Namen odra: zavedanje učencev o svojih izobraževalnih dejavnostih, samoocenjevanje rezultatov lastne in dejavnosti celotnega razreda.
Organizira refleksijo, organizira samoocenjevanje učnih rezultatov.
Kaj je bil vaš cilj?
Vam je uspelo doseči svoj cilj?
kako
Kakšne rezultate ste dobili?
1) napišite zapleten načrt iz učbenika za biologijo, po 1 odstavek
Izvedite oceno lekcije in samoocenjevanje, povežite cilj in rezultate, stopnjo njihove skladnosti
Odgovori na vprašanja:
Kaj je bil vaš cilj?
Uspelo doseči
Poklican ključne besede Teme.
Metapredmetni rezultati
Sposobnost izražanja svojih misli (K)
Predmetni rezultati
Odsev (R)
Spremljanje in vrednotenje procesa in rezultatov delovanja (P)
Osebni rezultati
Samospoštovanje na podlagi uspeha (L)
Ustrezno razumevanje vzrokov za uspeh/neuspeh pri izobraževalnih dejavnostih (L)
Tema lekcije: Načrt. Vrste načrtov.
9. razred, posebna smer.
Čas pouka 45 minut
Cilji lekcije
Organizacijski trenutek 2 min
Med predavanji:
Iz teme naše današnje lekcije že razumete, da bomo govorili o načrtu. Oblikujte definicijo, kaj je načrt? (Pravijo)
(Zapiši) Načrt- To potrebna faza delo na besedilu, povezovanje vsebine govora (ustnega in pisnega) in njegove linearne zgradbe z nalogo oz. možna reakcija poslušalci ali bralci.
Izdelava orisa je sestavni del ustvarjanja ustnega ali pisnega besedila.
Tudi ko človek ne napiše načrta, ima v glavi približen red, kako o čem bo govoril ali pisal?, nekateri nastanejo primeri in dokazi misli in idej avtorja. Včasih načrt ne zahteva njegove obvezne izvedbe, ampak je le nujna notranja faza dela na besedilu. Vendar pa obstajajo žanri, v katerih načrt je sestavni del besedilo: v učbeniku, nalogi ali diplomski nalogi, disertaciji itd. - vsekakor je potrebno...
Sposobnost komponiranja dober načrt- kakovost osebe, ki nadzoruje svoj govor.
Delo na načrtu vključuje naslednje faze:
razumevanje teme;
orisi glavnih (diplomskih) tem v določenem vrstnem redu;
izdelava preprostega načrta (seznam tem);
izdelava kompleksnega načrta (kompliciranje načrta, delitev točk na podtočke);
urejanje načrta med delovnim procesom (preurejanje točk, širjenje ali krčenje, pojasnjevanje besedila);
dokončanje načrta.
Načrti so lahko preprosti ali kompleksni. Z preprosti načrti se že poznata. Spomni me, kako bi lahko izgledalo.
(pišemo) Preprost načrt sestoji iz n seznam glavnih točk, ki odražajo, kaj bo govornik povedal in pisec napisal. Takšen načrt je lahko tematski, v tem primeru so vse točke načrta predstavljene v imenskih stavkih.
Kakšna je razlika med zapletenim načrtom in preprostim? Kako izgleda kompleksen načrt?
(pišemo) Zapleten načrt je naprednejši sistem, ki v celoti odraža avtorjevo delo na besedilu in daje bralcu jasno predstavo o logiki in sestavi dela. V kompleksnem smislu praktično Vsak odstavek ima pododstavke, v katerih je tema podrobneje razkrita.
Kompilacija zapleten načrt zahteva od avtorja odlično znanje material. Poleg tega obseg gradiva, ki ga obdeluje avtor, vedno presega obseg tistega, kar bo vključeno v besedilo dela ali govora.
Načrt je lahko abstrakten, tj Vsaka točka načrta je predstavljena kot dvodelni stavek in izraža glavno idejo tega dela besedila. Kako narediti načrt? Splošna pravila sestavljanje načrta pri delu z besedilom
2) Besedilo razdeli na pomenske dele in jih naslovi. V glavah je treba prenesti glavna ideja vsak fragment.
3) Preverite, ali točke načrta odražajo glavno idejo besedila, ali je naslednja točka načrta povezana s prejšnjo.
4) Preverite, ali je po tem načrtu mogoče razkriti glavno idejo besedila
Kako narediti preprost načrt. | Kako narediti kompleksen načrt |
1) Preberite besedilo (miselno si predstavljajte celotno gradivo). | 1) Pozorno preberite gradivo, ki ga preučujete |
Napake pri izdelavi načrta.
Katere napake se po vašem mnenju lahko naredijo pri pripravi načrta?
(pišemo) Pri izdelavi načrta je običajno dovoljeno naslednje napake:
neskladnost načrta s temo;
točke načrta zahtevajo podrobnejšo obdelavo (točko je treba razkriti v pododstavkih);
točke načrta se med seboj izključujejo;
točke načrta niso sorazmerne (ena od točk načrta je široko razkrita, druga pa ne, čeprav tudi zahteva specifikacijo);
porušena je logika (zaporedje) v vrstnem redu točk v načrtu;
manjkajo deli načrta, kot sta uvod in zaključek.
Praktična praksa sestavljanja načrta s pomočjo kartic.
Za vadbo veščin, o katerih smo danes govorili, predlagam, da delate z besedilom GIA iz družboslovja za leto 2014. Vaša naloga je, da za to besedilo ustvarite kompleksen načrt, ki bo v skladu z vsemi priporočili, ki smo jih zapisali.
»Evolucija, ki so ji sledila številna zahodna ljudstva, je pokazala svoje prednosti. Prvič, za razliko od revolucij z njihovim nasilnim destruktivnim patosom je evolucijska oblika omogočila zagotavljanje kontinuitete družbenega razvoja in s tem ohranjanje vsega nakopičenega bogastva. Drugič, evolucijo so v nasprotju z našimi primitivnimi predstavami spremljale velike kvalitativne spremembe v družbi, ne samo v produktivnih silah in tehnologiji, ampak tudi v duhovni kulturi, v načinu življenja ljudi. Tretjič, za reševanje novih družbenih problemov, ki so se pojavili med evolucijo, je sprejela takšno metodo družbene transformacije, kot so reforme, ki so se po svojih »stroških« izkazale za preprosto neprimerljive z velikansko ceno številnih revolucij. Konec koncev, kot so pokazale zgodovinske izkušnje, je evolucija sposobna zagotoviti in vzdrževati družbeni napredek ter mu dati civilizirano obliko. Posledično je treba zavreči zastarele dogmatske sheme preteklosti, a hkrati revolucij s svojimi posebnimi vzorci in odločnostjo ni mogoče izbrisati iz zgodovine.
Dialektika je naslednja: ko postane evolucijski razvoj družbe nemogoč, ko naleti na objektivne in subjektivne ovire, pride na njihovo mesto revolucija, ki jih je sposobna odpraviti in znova sprostiti pot evoluciji. Glede na spremenljivost zgodovinskega procesa sta evolucija in revolucija dve obliki družbenega napredka.
NAČRT, -a, m. 1. mesta. Načrtujte zgradba Načrt potovanja. Akcijski načrt. Načrt poročila. Daj obraze Zapri || pridevniknačrtovano,-th, -th (na 1 in 2 pomen).
Koda bloga:
NAČRT, -a, m. 1. Risba, ki na ravnini prikazuje neko območje ali strukturo. Načrtujte mesta. Načrtujte zgradba(slika tega v vodoravnem delu). 2. Vnaprej načrtovan sistem dejavnosti, ki predvideva vrstni red, zaporedje in čas. opravljanje dela. Načrt proizvodnje Delajte po načrtu. Strateški načrt Koledarski načrt 3. Predpostavka, ki zagotavlja potek, izvajanje nečesa Načrt potovanja. Akcijski načrt. 4. Relativni položaj delov, kratek program nekakšna predstavitev. Načrt poročila. 5. Kraj, lokacija predmeta v perspektivi. Ospredje, ozadje Postavite nekaj v ospredje(prevedeno tudi: dati nečemu pomembnemu, pomembnemu pomenu). 6. Lestvica podobe nekoga ali nečesa Daj obraze od blizu(v kadru filma ali televizijskega filma; v ospredju, bližje gledalcu). 7. Območje manifestacije nečesa ali način gledanja na nekaj, stališče (knjiga). Dogajanje v predstavi se razvija na dveh ravneh. V teoretičnem smislu. || pridevniknačrtovano,-th, -th (na 1 in 2 pomen).Kako bo izgledalo:
NAČRT, -a, m. 1. Risba, ki na ravnini prikazuje neko območje ali strukturo. Načrtujte mesta. Načrtujte zgradba(slika tega v vodoravnem delu). 2. Vnaprej načrtovan sistem dejavnosti, ki predvideva vrstni red, zaporedje in čas. opravljanje dela. Načrt proizvodnje Delajte po načrtu. Strateški načrt Načrt urnika 3. Predpostavka, ki zagotavlja potek, izvajanje nečesa Načrt potovanja. Akcijski načrt. 4. Relativna razporeditev delov, kratek program neke predstavitve. Načrt poročila. 5. Kraj, lokacija predmeta v perspektivi. Ospredje, ozadje Postavite nekaj v ospredje(prevedeno tudi: dati nečemu pomembnemu, pomembnemu pomenu). 6. Lestvica podobe nekoga ali nečesa Daj obraze od blizu(v kadru filma ali televizijskega filma; v ospredju, bližje gledalcu). 7. Območje manifestacije nečesa ali način gledanja na nekaj, stališče (knjiga). Dogajanje v predstavi se razvija na dveh ravneh. V teoretičnem smislu. || pridevniknačrtovano,-th, -th (na 1 in 2 pomen).Besedilo. Struktura in komunikacije
Besedilo - zaporedje pomensko, logično, slovnično in slogovno povezanih stavkov. Vsako besedilo ima predmet (o čem?) in ideja (Za kaj?). Naslov lahko odraža temo ali idejo besedila.Sredstva za povezovanje stavkov v besedilu
Leksikalna komunikacijska sredstva : tematski besednjak, sorodne besede, sopomenke (tudi sobesedilne), protipomenke, ponovitve besed, generične besede, opisne besedne zveze. Slovnična komunikacijska sredstva : glagolska vrsta in čas, zaimki in prislovi, zveze. Sintaktična komunikacijska sredstva : enodelne in nepopolne povedi, skladenjska vzporednost, ponavljanja konstrukcij.![]() |
Sestava
Sestava besedilo (struktura, vrstni red delov-odstavkov) je najlažje prikazati v načrt, delitev besedila na mikroteme in jim podeliti nazive. Načrt se zgodi: enostavne in zložene, narekovajne (točke so zapisane v narekovajih), vprašalne (vsaka pika je vprašalna poved).Bodite pozorni na oblikovanje točk preprostega in kompleksnega načrta!
Vrste govora
Zgodi se: ustno in pisno, monološko in dialoško.
Vrste govora
Pripoved | Opis | Utemeljitev |
Kako so se dogodki odvijali? Dogodki , ki se dogaja v čas , dogodek plot , hitrost, dinamičnost. Sprememba dogajanja: uvod, vrhunec (začetek, razplet) in zaključek. Prevlada glagoli in druge besede, ki pomenijo premikanje .Podoba-metafora: film | Kako izgleda artikel? Znaki , značilen Lastnosti , značilnost objekt opisa. Najprej - splošni vtis, nato - več natančen opis (oblika, barva, velikost, namen itd.) Prevlada pridevniki in druge besede, ki pomenijo znaki .Podoba-metafora: fotografija | Je trditev resnična?Dokaz naveden na začetku besedila diplomsko delo (izjave) z izbiro argumenti (vsaj 2). Na koncu je nujno povzet sklep o (ne)pravičnosti teze. |
Najpogosteje so elementi vseh treh vrst govora združeni v enem besedilu!
Govorni slogi (štirje knjižni in en pogovorni)
Knjižni slogi
Uradno poslovanje | Novinarsko | Znanstveno | Umetnost |
Cilj je natančno sporočanje poslovnih informacij. Klišeji pisarniškega materiala , poseben formule poslovni govor. Natančnost v imenih, datumih, besedah samo v neposredni pomen, glagolska imena, skrajna objektivnost, čustva niso dovoljena. | Cilj je vplivati na poslušalce oziroma bralce prek medijev, ustvarjanja in prikazovanja javno mnenje. Družbenopolitični besedni zaklad , je mogoče uporabiti izrazna sredstva. Preverjeno podatke , se lahko natančnost v njihovi predstavitvi kombinira z elementi čustveni učinek(leksikalna sredstva, skladenjske konstrukcije). | Cilj je natančno sporočanje znanstvenih informacij. Pogoji , specialno besedišče, znanstveno besedilo , abstraktnost izjav. Skrajna objektivnost, čustva niso dovoljena.. Ločimo podsloge: poljudnoznanstveni, znanstveni in publicistični. | Cilj je ustvarjanje umetnosti. slika v enem od porod in zvrsti literature (gl. spodaj), uporab pomeni tanek izraznost (glej spodaj), subjektivni pogled avtorja |
Žanri |
|||
Poročilo, protokol, izjava, potrdilo, odlok, zakon, predpis, sporazum itd. | Opomba, članek, poročilo, intervju, recenzija, esej, esej, korespondenca itd. | teze, Raziskovalni članek, poročilo, diplomsko delo, disertacija itd. | Vse prozaične (novela, novela, roman itd.) in pesniške (pesem, balada, basni itd.) literarne zvrsti. |
Sredstva umetniškega izražanja
POTI |
||
Primerjava | oblika pesniški govor, ki temelji na primerjavi dveh predmetov ali pojavov z namenom razložiti enega s pomočjo drugega (A kot B) | Oči kot zvezde... Bolj bel kot zasnežene gore...Če pogleda, mu bo dal rubelj ... |
Epitet | umetniška opredelitev poudarjanje katere koli lastnosti predmeta, pojava | Veterni potepuh. Srebrna breza.Gleda pohlepno. |
Oksimoron | kombinacija pomensko nasprotnih definicij, zaradi česar nastane nova pomenski pomen | Živih mrtvecev. Bujna narava, ki usiha.Optimistična tragedija. |
Metonimija | zbliževanje, primerjava pojmov po sosednosti, ko je predmet ali pojav označen z drugimi besedami ali pojmi. | Vse zastave nas bodo obiskale ...Lok je začel peti ... |
Metafora | figurativni pomen, ki temelji na primerjanju enega predmeta ali pojava z drugim po podobnosti ali kontrastu, skrita primerjava: vrste metafor - personifikacija in reifikacija. | Luna leze... Te ljudi bi morali narediti za žeblje...Vzhod gori z novo zarjo ... |
Alegorija | alegorija | (Z živalmi v basni razumemo ljudi s svojimi razvadami in pomanjkljivostmi) |
Simbol | podoba, ki izraža pomen nekega pojava v objektivni obliki | Kruh in sol (gostoljubje).Kupid (ljubezen) |
Ironija | skrito posmehovanje, v katerem izraz dobi nasprotni pomen | Od kod si, pametna, glava? (Oslu) |
Hiperbola | pretiravanje | Je za štiri, dela za sedem. |
Litotes | podcenjevanje | Človek z nohtom. |
POSEBNE BESEDE (leksikalna sredstva) |
||
Sopomenke | besede, ki zvenijo drugače, a so si po pomenu podobne | Ven grem samcesta , Skozi krhko meglopot blešči... |
Protipomenke | besede z nasprotnim pomenom | Združili so se: val in kamen, poezija in proza, led in ogenj niso tako različni drug od drugega. |
Arhaizmi | zastarele besede in izrazi, ki dajejo govoru slovesnost | Čudoviti genij je zbledel kot bakla ... |
Neologizmi | nove besede in izraze, ki krepijo izraznost govora | Bil je januar ali februar, neka prekleta zima! |
SKLADENJSKA SREDSTVA (govorne figure) |
||
Retorična vprašanja, pozivi, vzkliki | besede in izrazi, ki povečajo bralčevo pozornost in ne zahtevajo odgovora | Kaj išče v daljni deželi?...Oh! Umirite nevihto ... |
Refren | ponavljanje istih besed in izrazov | Nebo je oblačno, noč je oblačna ... |
Antiteza | opozicija | Črn večer, bel sneg... |
Gradacija | skupino definicij bodisi s povečevanjem ali zmanjševanjem čustvenega in pomenskega pomena | Ne obžalujem, ne kliči, ne jokaj ... |
Pass | prehod posamezne besede dati besedni zvezi dinamiko | Sedeli smo v pepelu! Mesto je v prahu! Za meče - srpe in pluge! |
Primerjava | postavljanje nasprotij eno ob drugo | Jaz sem kralj, jaz sem suženj, jaz sem črv, jaz sem bog. |
Paralelizem | enaka stavčna konstrukcija | Tvoj um je globok kot morje. Tvoj duh je visok kot gore. |
Inverzija | kršitev običajnega besednega reda, preureditev delov fraze | Škoda, pričakovali smo boj ... |
FONETIČNA SREDSTVA |
||
Aliteracija | ponavljanje soglasnikov | Čas je, pero prosi za počitek ... |
Asonanca | ponavljanje samoglasnikov | V sobi je postalo temno, slon je zakrival okno. |
Anafora | enotnost poveljevanja | Večer. morje. Vzdihi vetra. |
Onomatopeja | posnemanje zvočnih pojavov z izbiranjem besed z enakimi črkami | Tiho recite: "Šest malih miši." In takoj bodo miši zašumele. |