Seznam srednje skupine leposlovja. "Branje leposlovja v srednji skupini"

Povzetek izobraževalne dejavnosti v branju fikcija V srednja skupina

Zadeva:"Branje zgodbe N. Nosova "Živi klobuk"."
Cilj: predstavite otrokom delo Nikolaja Nosova "Živi klobuk"
Naloge:
1. Izobraževalni:

razviti otrokovo sposobnost razumevanja humorja situacije;
razjasniti otroške ideje o značilnostih zgodbe, njeni sestavi, razlikah od drugih literarnih zvrsti;
bogatite aktivni besedni zaklad z uvajanjem otrok v zgodbo;
2.Razvijanje:
razvijati dialoško in monološki govor učenci;
razvoj smisla za humor, ustvarjalne podobe;
razvoj komunikacijskih veščin: sposobnost odgovarjanja v celih stavkih, vstopa v dialog, govorjenja izmenično, poslušanja mnenj drugih brez prekinjanja.
3. Izobraževalni:
negovanje zanimanja za leposlovna dela
gojijo estetska čustva skozi umetnina: pomaga občutiti lepoto in izraznost pesniškega jezika.

Pripravljalna dela:
učiteljica: preučevanje metodološke literature, priprava povzetka izobraževalnih dejavnosti, priprava potrebnih gradiv;
z otroki: branje zgodb N. Nosova. Ogled slik in ilustracij za zgodbe.
s starši: Staršem so svetovali, naj z otroki berejo leposlovje in se z otroki pogovarjajo o vsebini del.

Organizacija razvijajočega se predmetno-prostorskega okolja:
pouk poteka v skupinska soba, otroci sedijo na stolih;
demo: portret N. Nosova, ilustracije za zgodbo "Živi klobuk", knjiga N. Nosova "Živi klobuk"

Delo z besediščem:
Aktiviranje slovarja:
urad, klobuk
Obogatitev slovarja: komoda, poker, crack, plop, stick

Značilnosti skupine otrok in njihovo upoštevanje med izobraževalnimi dejavnostmi: na podlagi dejstva, da so bile v skupini identificirane tri ravni razvoj govora otroci, to lekcijo Priporočljivo je, da tri podskupine vodite ločeno.
Individualne značilnosti otrok in njihovo upoštevanje pri izobraževalnih dejavnostih: zaradi dejstva, da so v skupini otroci (Zhenya P., Gosha Ch., Kolya Zh.) z nizka stopnja razvoj govora, jih je treba aktivirati pri odgovarjanju na vprašanja in ponavljanju besed ter nuditi pomoč pri pripovedovanju.

Metode in tehnike:
Verbalno: branje zgodbe, pogovor, vprašanja, analiza, razlage, sestavljanje zgodb.
Vizualno: pregled portreta N. Nosova in ilustracij za zgodbo "Živi klobuk".
Praktično: risanje mucke, izmišljevanje zgodbe o mucki.
Metode igre: igralna motivacija.

Potek izobraževalnih dejavnosti:
I. Uvodni del.

- Fantje, prosim, povejte mi, o čem vam bom zdaj povedal uganko:
Kaj je, povej mi,
Igrače ne stojijo tam.
Knjige v vrsti
Bralci čakajo.
otroci: knjižna polica, knjižna omara, knjižnica
- Kako si uganil? V naši skupini imamo tudi knjižnico. Katere knjige so v naši knjižnici?
- Pravljice, zgodbe, pesmi.
- Fantje, spomnite se, kako se zgodbe razlikujejo od pravljic in pesmi.
Odgovori otrok.
-Zgodba govori o tem, kaj se je v življenju zgodilo ali bi se lahko zgodilo. V zgodbi ni čudežev ali pravljičnih izrazov.
- Danes se bomo v razredu seznanili z ustvarjalnostjo slavni pisatelj N. N. Nosova. Poglejte njegov portret. Je eden najbolj priljubljenih in ljubljenih otroških avtorjev. Želim brati in prebrati njegove knjige. Nikolaj Nikolajevič je postal pisatelj kot po naključju: ko se mu je rodil sin, mu je moral povedati veliko pravljic. Sin je odraščal in zahteval vedno več pravljic. V središču del N. Nosova so vizionarji, fidgets, neustavljivi izumitelji, vaši vrstniki, ki so pogosto kaznovani za svoje podvige. Najpogostejši življenjske situacije v Nosovih zgodbah postanejo nenavadno smešne poučne zgodbe, otrokom privzgojiti poštenost, čut za prijateljstvo, odzivnost in ljubezen do dela; obsojajo tako sramotne lastnosti, kot so zavist, laži, nevljudnost itd.
- Fantje, katera dela N. N. Nosova poznate?
- Poslušajte zgodbo N. Nosova "Živi klobuk"
II. Glavni del.
(Branje zgodbe "Živi klobuk" N. Nosova. Slike iz zgodbe se postopoma pojavljajo na zaslonu).
- Vam je bila ta zgodba všeč? (Da)
- Je bil klobuk iz Nosove zgodbe res živ? (ne)
- Poimenujte junake zgodbe (Volodja, Vladik).
- Zakaj so fantje mislili, da je klobuk živ? (plazila je)
- Kakšne občutke so fantje doživeli, ko so videli "živi" klobuk? (Bili so prestrašeni)
- Povej mi, kako so bili fantje prestrašeni.
- Pokažite, kako so bili prestrašeni!
- Katero orožje so izbrali fantje za boj proti klobuku? (krompir)
-Kdo je prišel na idejo metanja krompirja? (Vovka)
- Kako so fantje izvedeli skrivnost klobuka? (vrgli so krompir in klobuk je skočil na vrh)
- Ocenite obnašanje fantov. Kaj so oni?
- Pojasnite, zakaj Vadik boža in objema mačko Vasko.
- Kaj fantje čutijo do živali? (prijazno)
- Kako jih vidimo na koncu zgodbe? (bili so veseli)
- Je ta zgodba smešna ali žalostna? (smešno)
- Kaj bi naredili, če bi bili fantje?
- Zgodba se imenuje "Živi klobuk." Kakšno je drugo ime za to zgodbo?
- Kaj mislite, kaj bi se lahko zgodilo fantom, če ne bi bila mačka Vaska pod klobukom? Doma si omislite svojo zgodbo in narišite sliko zanjo. In v naslednji lekciji bomo poslušali, kaj ste naredili.
Minute telesne vzgoje:
Ena - vstani, dvigni se,
Dva - upognite se, vzravnajte,
Tri do tri ploskanje z rokami,
Tri pokimanja z glavo.
Štiri - roke širše,
Pet - mahajte z rokami,
Šest - sedi na stolu
Sedem, osem - lenoba
zavrzimo
odsev:
- Pomembno je videti resnično smešno v življenju, razumeti šale ljudi okoli sebe, znati pripovedovati o kakšnem smešnem dogodku.
Kaj sva delala? (preberi)
- Katero zgodbo smo brali? Kdo je avtor?
- Kakšne občutke ste doživljali ob branju zgodbe?

Razvojne dejavnosti v vrtcu imajo posebno pomembno vlogo za otroke, katerih starši različni razlogi ne more organizirati rednega izobraževanja predšolskih otrok na domu. V takšnih družinah se od vzgojiteljev veliko pričakuje in ne po naključju. Vzgojiteljica je dolžna zagotoviti ne le otrokovo varno bivanje v vrtcu, ampak tudi skrbeti za njegovo osebno in duhovna rast, o tem, kako napreduje na poti priprav na šolo.

Ključ do uspeha vsake dejavnosti je strokoven in ozaveščen pristop. Učitelj mora biti ne le strasten do pouka, ampak se mora tudi dobro zavedati njegovega namena. Branje leposlovja ponuja velike možnosti za komunikacijo z otroki in vključuje največ reševanja različne naloge. Članek preučuje cilje branja proznih in pesniških besedil za predšolske otroke z vidika postavljanja različnih pedagoških nalog.

Orientacijski cilj

Človek si mora v življenju nabirati izkušnje iz najrazličnejših virov, pri čemer imajo pomembno vlogo besedila različnih žanrov. Starši naredijo prve korake v tej smeri že v prvih letih otrokovega življenja, nato rešujejo njihove težave mlajša skupina. Branje leposlovja postane še posebej potrebno, ko otrok vstopi v srednjo skupino. Praviloma, če je to obdobje bralno revno, je to v prihodnosti kar težko nadoknaditi.

V tem obdobju je eden najpomembnejših namenov branja orientacija. Iz del otroci črpajo manjkajoča osnovna znanja o vsakdanji plati življenja, o odnosih in življenjskih obdobjih ljudi, o odgovornosti drug do drugega.

Pomen branja tudi v tej starosti je težko preceniti. V bistvu je življenje otrok precej monotono in revno na vtise, zaprto v nek krog. Otrok ima malo priložnosti, da bi se izognil omejenemu naboru predstav o življenju, in to se na več načinov kompenzira. Seveda pa je doseganje tega cilja uspešnejše, čim bolj strokovno se ga učitelj loti. Preračunati mora, na kaj mora biti še posebej pozoren, kaj točno komentirati z vidika otrokovega pridobivanja novih življenjskih izkušenj. A tudi brez komentarjev branje še zdaleč ne bo nekoristno, saj si bo otrok lahko postavljal vprašanja, odgovore na katera bo nato iskal sam.

Razvoj čustev

Tisto, kar človeka naredi človeka, je sposobnost sočutja, razumevanja in predvidevanja stanja nekoga drugega, sposobnost »branja« občutkov in misli drugega. Vsak kompetenten psihiater bo potrdil, da to nikakor ni enostavno. visoke besede, vendar so indikatorji normalni otrok v razvoju. Te sposobnosti so oslabljene ali niso izražene pri sirotah, pa tudi pri otrocih z motnjo Zaostajanje sposobnosti sočutja, izrazito slabe čustveno sfero- to so objektivno nenormalne (v medicinskem pomenu besede) manifestacije. Za mnoge otroke je to dokaz pedagoške zanemarjenosti.

Branje leposlovja v otroštvu lahko razvije te sposobnosti in nudi priložnost, da v prihodnosti pridobite bolj zapletena čustva iz knjig drugačne ravni.

Izobraževalni namen

Seveda ima branje leposlovja v srednji skupini izrazito vzgojno vlogo. Otrok se s pomočjo knjige in učitelja nauči ali potrdi svoje predstave o tem, kako zlahka in nekritično dojema vedenjske stereotipe. V tej starosti se otroci začnejo precej opazno razlikovati med seboj, odvisno od knjig, na katerih so vzgojeni. Predšolski otroci, ki dojemajo fikcijo neposredno in naivno, preizkusijo vedenje junakov zase in za svoje življenje. Če mu tako v vrtcu kot doma privzgojimo ideje o običajnih človeških dejanjih, dobi neprecenljivo življenjska izkušnja, ki ga pripravi na življenje v družbi.

Ne glede na to, kako primitivne in samoumevne se te ideje zdijo vzgojiteljem in staršem, se ne smejo zmotiti, da se bodo naučile same od sebe.


Izobraževalni namen

Mladinska skupina vrtec ne osredotoča na izobraževalne cilje, se srednja skupina začne osredotočati nanje. Branje leposlovja bi moralo imeti poleg samoumevne razvedrilne funkcije za cilj intelektualni razvoj otroka.

Zaznavanje same zgodbe je za otroke te starosti ogromna intelektualna naloga. Učitelj mora spremljati, kako dobro otroci razumejo logične in predvsem vzročno-posledične zveze.

V primeru, da učitelj pri posameznih otrocih opazi nezmožnost razumevanja pomena besedila, naj bo to razlog za razumevanje razlogov. Če je v nekaterih primerih to lahko dokaz pedagoške zanemarjenosti in določenega zaostanka zaradi premalo pozornosti otroku od staršev, potem je v drugih primerih to lahko znak razvojnih značilnosti otroka. Če otrok, ki je obkrožen s pozornostjo in skrbjo staršev, za razliko od drugih ne more odgovoriti na osnovna vprašanja o vzročno-posledičnih razmerjih, je to lahko razlog za stik s psihologom.

Zagotavljanje kakovostnega vnosa

Branje leposlovja v srednji skupini, tako kot v kateri koli drugi starosti, je zagotavljanje visokokakovostnega govornega vnosa (material za analizo, vzorec govora). Eden od osnovni pogoji Uspešno učenje in razumevanje jezika pri otroku je odvisno od tega, kako bogat je govor, ki ga sliši okoli sebe, in kako osebno je namenjen njemu.

Besedila strokovnih avtorjev so odlično gradivo za govorne vzorce. Otrok sliši in zaznava nove besede in konstrukcije, se uči strukturirati izjavo, osvaja klišeje in govorne vzorce ter se uči prepoznavati različne sloge.

Vzgojitelji in starši naj bodo še posebej pozorni na to, katerih besed otrok ne razume in se jih naučijo otroku razlagati v njemu razumljivem jeziku. Praviloma se med takšnimi pogovori razkrijejo vrzeli v otrokovem pogledu na svet in njegove napačne ideje.

Ena glavnih nalog branja v tej starosti je naučiti otroka odzivati ​​se na neznane besede: spraševati o njihovem pomenu, poskušati razumeti njihov pomen, jih prepoznati in razumeti v drugih besedilih ter jih nato uporabiti v svojem govoru.


Priprava na zaznavanje besedil drugačne ravni

Ne smemo pozabiti, da je pred otrokom najstarejši in pripravljalna skupina. Branje leposlovja naj bi ga dinamično pripravljalo na naloge, ki se postavljajo v tej starosti. Starejši kot je otrok, resnejše so težave, s katerimi se lahko srečuje pri izobraževanju, bolj opazni so izpusti, ki so se zgodili v začetnih fazah njegovo življenje.

V šoli je osnovna metoda poučevanja učenje skozi besedilo (ki ga izgovori učitelj ali prebere v učbeniku). Sposobnost zaznavanja besedila kot takega in zmožnost "umetnega" pridobivanja informacij iz njega se oblikuje precej dolgo in težko, z velikim odporom s strani otroka.

Ta sposobnost se nevsiljivo in enostavno razvija pri tistih otrocih, ki so že od otroštva navajeni poslušanja literarnih besedil. Mnogi starši, ki pozno razvijejo to sposobnost in otrokom začnejo brati šele pred šolo, opažajo, da otroci besedilo bodisi dojemajo z velikim stresom, bodisi sabotirajo tovrstne dejavnosti ali pa preprosto zaspijo. To je razumljivo, saj je brez navade precej težko zaznati besedilo. Literatura, ki se bere in zaznava na uho, bi morala »rasti« z otrokom in se ne začeti z obsežnimi zgodbami in učbeniki, temveč z kratke pesmi in zgodbe, prirejene pravljice.


Razvoj domišljije in duhovne osnove

Branje leposlovja v predšolskih izobraževalnih ustanovah seveda igra vlogo pomembno vlogo z razvojem domišljije. Pogosta napačna predstava mnogih staršev - in vzgojiteljev - je ideja o tej sposobnosti kot neobvezni. Medtem pa je to ena od osnovnih (če ne primarnih) intelektualnih in duhovnih funkcij. Dovolj je reči, da je sposobnost predstavljanja in predstavljanja diagnostični kriterij pri ugotavljanju števila duševne motnje, vključno s kliničnimi duševna zaostalost in avtizem. Pretiran razvoj lastnih fantazij in nezmožnost osredotočanja na tisto, kar je ustvarila druga oseba svet umetnosti je lahko znak razvoja shizofrenije.

Sposobnost domišljije je ključ do razvoja abstraktnega, neodvisnega mišljenja, sposobnosti reševanja problemov ne po modelu, iskanja odgovorov na vsakdanja vprašanja in življenjske težave ter obvladovanja novih obveznosti. Razvoj domišljije omogoča človeku, da je neodvisen tako v osnovnem kot v duhovnem - v osebni odnosi, Politični nazori, estetski okusi in verska prepričanja. Oseba s kritično slabo razvito domišljijo se bo od drugih vedno razlikovala po pomanjkanju nadzora, nemoči in odvisnosti.


Razvoj komunikacije

Razvijanje socialnih veščin in komunikacijskih sposobnosti je eden izmed najbolj pomembni razlogi(poleg seveda čisto vsakdanjih), zakaj naj otrok hodi v vrtec. Branje leposlovja je odlična priložnost za razvoj. Pogovarjanje o prebranem z otroki jim daje priložnost ne samo poslušati, ampak tudi izraziti se. Eden od signalov, da branje poteka dobro, je tok živahnih in takojšnjih odzivov na prebrano, vprašanj samega sebe. drugačne narave. Razprava o delu otrok med seboj lastno pobudo- to je "akrobatika" učitelja.

Knjiga kot razlog, da se otrok pogovarja z odraslim ali z drugimi otroki, vzgaja svojega nova etapa mentalni in intelektualni razvoj.

Oblikovanje stereotipov

Branje leposlovja v srednji skupini, še posebej dobro organizirano, oblikuje številne vedenjske stereotipe. V prihodnosti bodo zagotovo vplivale na otrokovo življenje na splošno in še posebej na njegovo izobraževanje. Med temi stereotipi so naslednji:

  1. Branje knjig je obvezna in pogosta dejavnost.
  2. V knjigah je vedno nekaj nerazumljivega in to nerazumljivo bi bilo treba razložiti na dostopen način.
  3. Odrasel je vir znanja. (To bo zelo pomembno tudi, ko se bo sedanji vrtec v prihodnosti znašel v vlogi odraslega.)
  4. Manjkajoče znanje o svetu je mogoče črpati iz knjig.
  5. V knjigah lahko iščete vir čustev.


Ni nujno, da branje leposlovja v srednji skupini reši vse te težave hkrati. Učitelj lahko vsakokrat naredi različne poudarke. Ja, delo izobraževalni namen ki je jasno izražena v sami vsebini, lahko še posebej skrbno komentiramo z vidika novih besed. Nasprotno pa je o enostavni in dostopni knjigi mogoče razpravljati na primer z vidika likov. Na splošno je seveda uspeh takšnih razredov odvisen od nadarjenosti del na eni strani ter strokovnosti in osebnega interesa učitelja na drugi strani.

Posvetovanje za starše

"Branje leposlovja v srednji skupini."

Knjiga ni učbenik, ne ponuja že pripravljenih receptov, kako otroka naučiti vzljubiti književnost, saj poučevanje kompleksne umetnosti branja in razumevanja knjige

zelo težko. Otrok se mora živo in čustveno odzivati ​​na prebrano, videti upodobljene dogodke in jih strastno doživljati. Samo otrok, ki je vajen knjig, ima neprecenljivo darilo Enostavno je »vstopiti« v vsebino tega, kar slišite ali preberete. Dojenček si v domišljiji nariše poljubne prizore, joka in se smeji, predstavlja (vidi, sliši, vonja in se dotika), kar bere, tako živo, da se počuti kot udeleženec dogodkov. Knjiga uvaja otroka v svet človeških čustev, radosti in trpljenja, odnosov, motivov, misli, dejanj, značajev. Knjiga te nauči »pokukati« v človeka, ga videti in razumeti ter privzgoji človečnost. Knjiga, prebrana v otroštvu, pusti močnejši pečat kot knjiga, prebrana v otroštvu. zrela starost. Naloga odraslega je, da otroku razkrije izjemnost, ki jo knjiga nosi v sebi, užitek, ki ga prinaša poglobitev v branje. Da bi otroka pritegnil h knjigi, mora odrasel človek sam imeti rad literaturo, jo uživati ​​kot umetnost, razumeti kompleksnost in znati svoja čustva in izkušnje prenesti na otroke. IN predšolska starost otroci se seznanijo z rusko in svetovno folkloro v vsej pestrosti njenih žanrov - od uspavank, otroških pesmic, izštevank, zbadljivk, ugank, pregovorov, pravljic in epov do ruske in tuje klasike. Z deli V. A. Žukovskega, A. S. Puškina, P. G. Eršova, C. Perraulta, bratov Grimm, H. K. Andersena, S. Ya. Marshaka, K. I. Čukovskega in mnogih drugih.

Pravila, zaradi katerih bo branje na glas privlačno:

  1. Pokažite otroku, da vas glasno branje osrečuje. Ne mrmraj, kot da opravljaš dolgotrajno dolžnost. Otrok bo to občutil in izgubil zanimanje za branje.
  2. Pokažite otroku spoštovanje do knjige. Otrok bi moral vedeti, da knjiga ni igrača, ne streha za hišica za punčke, in ne vozička, ki bi ga lahko prenašali po sobi. Naučite svoje otroke, naj z njimi ravnajo previdno. Priporočljivo je, da pogledate knjigo na mizi, vzemite čiste roke, previdno obračajte strani. Po ogledu knjigo vrnite na svoje mesto.
  3. Shranjujte med branjem očesni stik z dojenčkom. Odrasel naj med branjem ali pripovedovanjem zgodbe stoji ali sedi pred otroki, tako da lahko vidijo njegov obraz, opazujejo njegovo obrazno mimiko, izraze oči in kretnje, saj te oblike izražanja čustev dopolnjujejo in krepijo vtise. branja.
  4. Otrokom beri počasi, a ne monotono, poskušaj prenesti glasbo ritmičnega govora. Ritem in glasba govora otroka očarata, uživajo v melodičnosti ruske pravljice, v ritmu verza. Med procesom branja je treba otrokom občasno dati priložnost, da spregovorijo o svojih občutkih, včasih pa jih lahko prosite, naj tiho »prisluhnejo samemu sebi«.
  5. Igrajte se s svojim glasom: berite včasih hitreje, včasih počasneje, včasih glasno, včasih tiho – odvisno od vsebine besedila. Ko otrokom berete pesmi in pravljice, poskušajte z glasom prenesti značaj junakov, pa tudi smešno ali žalostno situacijo, vendar ne "pretiravajte". Pretirana dramatizacija otroku preprečuje, da bi v svoji domišljiji reproduciral slike, narisane z besedami.
  6. Skrajšajte besedilo, če je očitno predolgo. V tem primeru ni treba prebrati vsega do konca, otrok še vedno preneha zaznavati, kar je slišal. Na kratko povzemite konec.
  7. Berite pravljice, kadar koli jih vaš otrok želi poslušati. Morda je to za starše malce dolgočasno, zanj pa ne.
  8. Berite svojemu otroku vsak dan na glas, naj bo to najljubše družinski obred. Ne pozabite brati skupaj, ko se otrok nauči brati: vrednost dobre knjige je v veliki meri odvisna od tega, kako so se na knjigo odzvali starši in ali ji bodo našli pravo mesto v družinski knjižnici.
  9. Ne prepričujte ga, naj posluša, ampak ga »zapeljite«. Uporaben trik: pustite otroku, da si knjige izbere sam.
  10. Iz zgodnje otroštvo Otrok mora izbrati svojo osebno knjižnico. Pojdite z otrokom v knjigarno ali knjižnico. Knjige bi morali kupovati postopoma, izbirati tiste, ki otroke zanimajo, kar razumejo, po posvetu z učiteljem.
  11. Otroku na glas berite ali pripovedujte knjige, ki ste jih imeli sami radi kot otrok. Preden svojemu otroku preberete knjigo, ki je ne poznate, jo poskusite prebrati sami, da usmerite otrokovo pozornost v pravo smer.
  12. Otroka ne motite pri branju ali gledanju slikanice. Vedno znova pritegnite otrokovo pozornost na vsebino knjige in slike, ki vsakič odkrijejo nekaj novega.

BERILO ZA OTROKE (4-5 let)

Ruska folklora

Pesmi, otroške pesmice, napevi. "Naša koza ..."; »Mali strahopetni zajček ...«: »Don! Don! Don!”, “Gosi, vi ste gosi ...”; "Noge, noge, kje ste bile?" »Zajček sedi, sedi ...«, »Maček je šel na peč ...«, »Danes je cel dan ...«, »Jagenjčki ...«, »Lisica hodi po most ...«, »Sonce je vedro ...«, »Pojdi, pomlad, pojdi, rdeča ...«.

Pravljice. "O Ivanuški norcu", prir. M. Gorki; "Vojna gob in jagod", prir. V. Dahl; “Sestrica Aljonuška in brat Ivanuška”, prir. L. N. Tolstoj; "Žiharka", prir. I. Karnaukhova; “Lisica sestra in volk”, prir. M. Bulatova; “Zimovie”, prir. I. Sokolova-Mikitova; "Lisica in koza", prir. O. Kapitsa; “Izbirčni”, “Lisica iz Lapotnice”, prir. V. Dahl; “Petelin in fižolovo seme”, prir. Oh, Kapitsa.

Folklora narodov sveta

Pesmi. “Ribe”, “Račke”, francoščina, prir. N. Gernet in S. Gippius; "Čiv-čiv, vrabec", prev. s Komi-Permyats. V. Klimova; "Prsti", prev. z njim. L, Yakhina; “Vreča”, R. Yagofarova, pripovedovanje L. Kuzmina.

Pravljice. "Trije prašički", prev. iz angleščine S. Mikhalkova; "Zajec in jež", iz pravljic bratov Grimm, prev. z njim. A. Vvedenski, ur. S. Maršak; “Rdeča kapica”, iz pravljic C. Perraulta, prev. iz francoščine T. Gabbe; Brata Grimm. " Bremenski glasbeniki«, nemščina, prev. V. Vvedenski, ur. S. Maršak.

Dela pesnikov in pisateljev Rusije

Poezija. I. Bunin. "Padec listov" (odlomek); A. Maikov. " Jesensko listje kroži z vetrom ...«; A. Puškin. "Nebo je že dihalo v jeseni ..." (iz romana "Eugene Onegin"); A. Fet. "Mati! Poglej z okna ...«; Ja Akim. "Prvi sneg"; A. Barto. "Smo zapustili"; S. Drozhzhia "Hoditi po ulici ..." (iz pesmi "In kmečka družina"); S. Jesenin. “Zima poje in odmeva ...”; N. Nekrasov. "Ni veter, ki divja nad gozdom ..." (iz pesmi "Mraz, rdeči nos"); I. Surikov. "Zima"; S. Maršak. "Prtljaga", "O vsem na svetu", "Tako je odsoten", "Žoga"; S. Mihalkov. "Stric Styopa"; E. Baratinski. "Pomlad, pomlad" (skrajšano); Yu. Moritz. "Pesem o pravljici"; "Gnomova hiša, palček je doma!"; E. Uspenski. "Uničenje"; D. Harms. "Zelo grozljiva zgodba."

Proza. V. Veresaev. "Brat"; A. Vvedenski. "O deklici Maši, psu Petelinu in mački Niti" (poglavja iz knjige); M. Zoščenko. "Demonstracijski otrok"; K. Ušinski. "Skrbna krava"; S. Voronin. "Bojevniški Jaco"; S. Georgiev. "Babičin vrt" N. Nosov. "Patch", "Entertainers"; L. Pantelejev. "Na morju" (poglavje iz knjige "Zgodbe o veverici in Tamari"); Bianchi, "Najdenec".

Literarne pravljice. M. Gorki. "Vrabec"; V. Oseeva. "Čarobna igla"; R. Sef. "Zgodba o okroglih in dolgih moških"; K. Čukovski. "Telefon", "Ščurek", "Fedorinova žalost"; Nosov. "Pustolovščine Neznanca in njegovih prijateljev" (poglavja iz knjige); D. Mamin-Sibiryak. "Pravljica o Komarju Komarovichu - Dolg nos in o Shaggy Mishi - Short Tail"; V. Bianchi. "Prvi lov"; D. Samojlov. "Danes je rojstni dan slonjega mladiča."

Basni. L. Tolstoj. “Oče je ukazal sinovoma ...”, “Fant je čuval ovce ...”, “Kavka je hotela piti ...”.

Dela pesnikov in pisci iz različnih držav

Poezija. V. Vitka. "Štetje", prev. iz beloruščine I. Tokmakova; Y. Tuvim. "Čudeži", prev. iz poljščine V. Prihodko; "O Pan Trulyalinsky", pripoved iz poljščine. B. Zakhodera; F. Grubin. "Solze", prev. iz češčine E. Solonovič; S. Vangeli. "Snežne kapljice" (poglavja iz knjige "Gugutse - kapitan ladje"), trans. s plesnijo. V. Berestova.

Literarne pravljice. A. Milne. "Winnie the Pooh and all-all-all" (poglavja iz knjige), prev. iz angleščine B. Zakhodera; E. Blyton. "Slavni raček Tim" (poglavja iz knjige), prev. iz angleščine E. Papernoy; T. Egner. "Pustolovščine v gozdu Elki-na-Gorka" (poglavja iz knjige), prev. iz norveščine L. Braude; D. Bisset. "O dečku, ki je rjovel na tigre", prev. iz angleščine N. Šerepgevskaja; E. Hogarth. "Mafija in njeni veseli prijatelji« (poglavja iz knjige), prev. iz angleščine O. Obraztsova in N. Shan.

Dragi starši! Bodite zelo previdni in izbirčni pri organiziranju in izbiri knjig doma!!



Vam je bil članek všeč? Deli s prijatelji: