Gradivo (pripravljalna skupina) na temo: Roditeljski sestanek v pripravljalni skupini. Scenarij roditeljskega sestanka v pripravljalni skupini "Srečno novo šolsko leto"

Roditeljski sestanek v pripravljalni skupini.

Cilji : širjenje stikov med učitelji in starši ; modeliranje možnosti interakcije za novo študijsko leto; izboljšanje pedagoške kulture starši.

Cilji: predstaviti starše z nalogami in starostnimi značilnostmi vzgojno-izobraževalnega dela, nalogami vrtca za novo šolsko leto; posodabljanje osebnih podatkov družin učencev; učiti starši opazujte otroka, preučujte ga, opazujte uspehe in neuspehe, poskušajte mu pomagati, da se razvija v svojem tempu.

Oblika obnašanja: srečanje.

Udeleženci: vzgojitelji, starši.

Načrt dogodka

1. Uvodni del. čestitke starši z začetkom šolskega leta.

2. Govor učitelja »Starostne značilnosti otrok, starih 6-7 let

3. Seznanitev staršev

4. Oglejte si predstavitev, ki ji sledi razprava »Priprava otrok na šolo«

5. Razno.

Potek srečanja:

Vstopijo starši, sedijo naključno. Vsak ima na mizi flomaster, jesenski list in vprašalnik.

Predvajana glasba pomaga ublažiti utrujenost in spodbuja sodelovanje. Mize so razporejene v polkrogu. Na stojalu je naslikano drevo, na okrogli mizi je pripravljen kovček.

1. Uvodni del

Vzgojiteljica. Dober večer, dragi starši ! Zelo smo veseli, da vas vidimo v našem udobju skupina ! Danes je naš praznik. Poskusite uganiti katerega. Naši otroci so bili stari 6-7 let, preselili so se vpripravljalna skupina za vrtec! Posredujmo jim svoje želje

Igra "Želja"

Starši stojijo v krogu, učitelj vrže žogo v krog.

Kotališ se, smešna žoga

Hitro predaja.

Kdo ima smešno žogo?

Povedal nam bo svojo željo.

2. Govor učitelja: "Starostne značilnosti otrok 6-7 let"

Vaš otrok je star 5-7 let. Spremenil se je v sanjača, ki bi mu ga zavidal celo Andersen. Dojenček je ves dan pripravljen uresničevati svoje fantazije. Verjame v čudeže in jih vidi povsod. To je zelo ustvarjalno, razburljivo obdobje v življenju vašega otroka. Samo od vas je odvisno, da njegovo nestandardno logično razmišljanje in domišljija ne zbledita in se razvijata. Naj bo v vašem domu prostor tako za računalniške igre kot za pravljice, ki so si jih izmislili vaši otroci. Srečno!

Motorične sposobnosti

Od petega do šestega leta vaš otrok še pomembneje izboljša motorične sposobnosti in moč. Hitrost gibov se še naprej povečuje, njihova koordinacija pa se opazno izboljša. Sedaj lahko izvaja že 2-3 vrste motoričnih spretnosti istočasno : teči, loviti žogo, plesati. Otrok rad teče in tekmuje. Na ulici se lahko več kot eno uro brez prestanka igra športne igre, teče do 200 m, nauči se drsati, smučati, rolati, če še ni znal, pa zlahka obvlada plavanje.

Čustveni razvoj

Otrok že ima svoje predstave o lepoti. Nekateri radi poslušajo klasično glasbo. Dojenček se nauči odvrniti nekaj svojih čustev v svojih najljubših dejavnostih (risanje, ples, igre itd.) In si jih prizadeva obvladati, poskuša zadržati in skriti svoja čustva.(vendar mu morda ne bo vedno uspelo.)Za otroke je najtežje obvladati strah. Dojenčki imajo lahko grozljive sanje. Uči se novih stvari koncepti : rojstvo, smrt, bolezen, nesreča in ga zelo skrbijo.

Socialni razvoj

Od petega leta otrok že jasno pozna svojo spolno identiteto in je tudi v igrah ne želi spremeniti. V tej starosti ima zelo pomembno mesto pri vzgoji fanta oče, pri deklicah pa mati. Očetje učijo svoje sinove, da so pogumni, matere učijo svoje hčere, da so ženstvene. Samo te lastnosti, ki so lastne otroštvu, harmonično pridejo v odraslost. Otrok razvije ideje o vlogi nasprotnega spola v življenju. Hčerka se vloge moškega nauči skozi očetovo vedenje, fantje pa vloge ženske skozi komunikacijo z mamo. Pri tej starosti bi že morali otroku v obliki, ki je dostopna, povedati, kako se je bil rojen . Otrok je zrasel in razume tako skrivnost. Bolje bi bilo, če bi mu to izrezali doma, sicer bodo to naredili otroci na dvorišču. Po petih letih postanejo odnosi z vrstniki prijateljski. Pojavijo se prvi prijatelji, običajno istega spola. Z njimi preživi večino časa. Obstaja nekaj oddaljenosti od starši . Otrok lahko zdaj varno prenese kratko ločitev od ljubljenih.

Intelektualni razvoj

Otrok do šestega leta starosti ne zna več samo razlikovati med živalmi, ampak jih deli tudi na divje in domače. Zna kombinirati predmete glede na različne značilnosti, najti podobnosti in razlike med njimi. Po petih letih otroka ne zanimajo le imena predmetov, ampak tudi, iz česa so narejeni. Ima lastno razumevanje fizikalnih pojavov okoli sebe, zna razložiti, kaj sta elektrika in magnet.Otrok zelo dobro pozna prostora : na ulici, s prijatelji

prostore, dom. Ve, kje kupujejo igrače, hrano, zdravila. Poskuša obvladati abecedo in se naučiti brati zloge, prav tako še naprej izboljšuje pisanje velikih črk. Zna šteti (včasih do sto, seštevati in odštevati znotraj desetih.

Značilnosti vedenja

Otrok ima o vsem že svoje mnenje. Zna razložiti, kdo in zakaj mu je všeč ali ne. Je pozoren. Zelo ga zanima vse, kar se dogaja okoli njega. Išče vzroke in povezave med različnimi pojavi. Otrok postane zelo neodvisen. Če se želi česa naučiti, se lahko z novo dejavnostjo, ki ga zanima, ukvarja več kot pol ure. Še vedno pa ga je zelo težko namensko preusmeriti na različne vrste dejavnosti. Otrok uporablja svoje novo znanje v igrah, sam si izmišljuje zaplete iger in zlahka obvlada zapletene igrače (konstrukcijski kompleti, računalniki). Do šestega leta obvlada večino potrebnih veščin in jih izboljša pred vašimi očmi - postane bolj urejen, skrbi za svoj videz - pričesko, oblačila, pomaga vam pri gospodinjskih opravilih.

Kreativni razvoj

Vrhunec otrokovega ustvarjalnega razvoja. Ustvarja, ne da bi se utrudila, komaj se zbudila, spremenila preprost tulipan v izjemno škrlatno rožo, zgradila hiše za nezemljane. Slikanje ga zelo privlači in lahko dolgo gleda slike in barve. Uživa v risanju samega sebe, poskuša nekaj kopirati iz slike in se domisliti lastne zgodbe. Pri petih letih otrok izrazi svoja čustva do tega, kar nariše v različnih barvah. Menijo, da so otroške risbe ključ do otrokovega notranjega sveta. Zdaj nariše človeka takšnega, kakršen je v resnici, in podrobno opiše obraz z očmi, da vidi, z ušesi, da sliši, usti, da govori, in nosom, da voha. Narisani moški ima vrat. Oblačila, čevlje in druge oblačilne kose že ima na sebi. Bolj ko je slika podobna resnični osebi, bolj je vaš otrok razvit in boljši jepripravljeni v šoli.

Igra "Hvalisanje". Starši s flomastrom na jesenski list papirja napišite katero koli lastnost ali spretnost svojega otroka(npr. moja hči Maša si najbolje zna zavezati vezalke).

Značilnosti izobraževalnega procesa vpripravljalna skupina.

3. Sporočilo učitelja(Dodatek priložen)

Učitelj pripovedujestaršem o dnevni rutini, izobraževalni programi, po katerih se izvaja pedagoški proces, naloge izobraževanja in usposabljanja, o glavnih razredih in vrstah dejavnosti otrok(mreža razredov).

Seznanitev staršev s cilji in cilji MAOU za novo študijsko leto.

Igra "Kovček" . (Potrebovali boste vnaprej izrezano aktovko iz papirja Whatman in markerje dveh barv).

Prosim vas, da v ta portfelj vnesete tiste lastnosti, za katere menite, da so potrebne za vsakega izmed nas pri komunikaciji z vašimi otroki. Kaj bi vsakemu od učiteljev želeli spremeniti, dodati, zaželeti. (Starši pišejo lastnosti, Na primer : prijaznost, pozornost itd.)

4. Oglejte si predstavitev "O pripravi otrok na šolo"

5. Razno

Izvolitev nove sestavematični odbor

delo ureja dokument »Pravilnik o starševski Odbor občinske predšolske vzgojne ustanove."

Treba je na kratko spomnitistaršem o njegovih funkcijah.

Starši nominacije so vabljeni k razpravi. Starševski preštejejo se glasovi, objavijo rezultate, razpravljajo o kadrihskupinski starševski odbor. Neposredno glasovanje starševski odbor je odobren

Razprava o skupnem projektu s starši "V svetu poklicev"

Vprašanje o organizaciji gradnje tobogana

Organizacija otroške maturantske zabave

Vprašanje o fitnesu

Kakšno potrebno pomoč lahko nudijo starši?

Priprava osnutka sklepa roditeljskega sestanka.


Datum objave: 19.11.17

Scenarij roditeljskega sestanka

v pripravljalni skupini

Tema: "Srečno novo šolsko leto!"

Cilj: vzpostavitev partnerstva z družino vsakega učenca glede vprašanja priprave na šolo.

1. Ustvarite vzdušje skupnosti interesov in čustvene medsebojne podpore.

2. Povečati opismenjevanje staršev na področju razvojne pedagogike, v njih prebuditi interes in željo po sodelovanju pri vzgoji in razvoju svojega otroka.

3. Pri starših gojite navado, da učitelje sprašujete o procesu otrokovega razvoja v različnih vrstah dejavnosti.

Priprava: opomniki: "Kaj mora znati in znati 6-7 letni otrok,"

Načrt srečanja:

1. Uvod

2. Glavni del.

1) Starost in individualne značilnosti otrok, starih 6-7 let.

2) Razvoj govora pri otrocih, starih 6-7 let.

Potek srečanja:

1.Dober večer, dragi starši! Zelo smo veseli, da vas vidimo v naši prijetni skupini!

Vaja "Nasmeh!": pozdravimo se z nasmehom. Podarite svoj nasmeh sosedu na desni in levi.

Tema našega srečanja : "Srečno novo šolsko leto!"

Tukaj je - zadnje leto pred vstopom vašega otroka v šolo. V kateri koli družini je to leto polno ne le prijetnih skrbi in pričakovanj, ampak tudi veliko nenavadnih težav in skrbi. Seveda ste polni želje, da bi se vaši otroci ne samo dobro učili, ampak tudi ostali zdravi in ​​uspešni. Odvisno od tega, kako odgovorno se tega vprašanja lotimo v tem letu. »Še celo leto je do šole!« - pogosto slišimo od vas in odgovarjamo: »Do šole je samo eno leto,« koliko je še treba postoriti in postoriti, če želimo, da se bo otrok učil zlahka in hitro. hkrati bodi zdrav. Vsaka družina, ki pošilja otroka prvič v šolo, si želi, da bi se otrok dobro učil.

Toda, kot veste, se vsi otroci ne učijo dobro in ne prevzemajo vsi svojih obveznosti vestno. V mnogih pogledih je razlog odvisen od otrokove nezadostne pripravljenosti na šolo. Pred vami in nami je pomembna, odgovorna naloga - pripraviti otroka na šolo.

2. 1) Starost in individualne značilnosti otrok 6-7 let.

Vsi dobro poznate svoje otroke, njihove navade in lastnosti. Za vsakega od vas je vaš otrok edinstven in neponovljiv. Verjetno pa ste pomislili na to, da vsi ne razumejo njegovega vedenja, preferenc in muh.

Višja predšolska starost je obdobje spoznavanja sveta človeških odnosov, ustvarjalnosti in priprave na naslednjo, povsem novo fazo v njegovem življenju - študij v šoli.

V tej starosti najpogosteje tvoj otrok:

Praktično je pripravljen razširiti svoj mikrosvet, če je obvladal sposobnost interakcije z vrstniki in odraslimi. Otrok je praviloma sposoben sprejeti nova pravila, spremembe dejavnosti in zahteve, ki mu bodo postavljene v šoli.

Postopoma se socializira, torej prilagaja socialnemu okolju. Postane sposoben preiti iz svoje ozke, egocentrične pozicije v objektivno, upoštevati stališča drugih ljudi in lahko začne z njimi sodelovati. Majhen otrok sklepa o pojavih in stvareh, pri čemer se opira le na neposredno zaznavo. Misli na primer, da veter piha, ker se drevesa majejo. Pri 7 letih lahko otrok že upošteva druga stališča in razume relativnost ocen. Slednje se izraža na primer v tem, da otrok, ki ima vse velike stvari za težke in male stvari za lahke, pridobi novo idejo: majhen kamenček, lahek za otroka, se izkaže za težkega za otroka. vodo in se zato utopi.

Sposoben se je osredotočiti ne le na dejavnosti, ki ga fascinirajo, ampak tudi na tiste, ki so podane z nekaj volje. Njegovim igričarskim interesom, ki že vključujejo igre po pravilih, se doda še spoznavni interes. Toda volja se še naprej razvija, zato otroku ni vedno lahko biti priden in dolgo časa delati dolgočasne stvari. Še vedno se zlahka odvrne od svojih namenov, preklopi na nekaj nepričakovanega, novega, privlačnega.

Pogosto ni le pripravljen, ampak si tudi želi šolati, saj mu sprememba družbene vloge omogoči odraslost, za katero si tako prizadeva. Toda otrokovo popolno psihološko pripravljenost za šolo ne določa le njegova motivacijska pripravljenost, temveč tudi njegova intelektualna zrelost, pa tudi njegova razvita volja, to je sposobnost koncentracije 35-40 minut pri opravljanju katere koli vrste nalog. Najpogosteje se takšna pripravljenost oblikuje ravno do sedmega leta.

Zelo osredotočen na zunanje ocenjevanje. Ker si še vedno težko ustvari mnenje o sebi, si iz ocen, ki jih sliši na svoj račun, ustvari svojo podobo.

Za vas kot njegove starše je pomembno:

Biti otrokov glavni pomočnik pri prilagajanju na šolsko okolje, tako da zanj izberete šolo, ki najbolj ustreza njegovemu tipu osebnosti. Če je mogoče, najprej ugotovite raven zahtev in specifičen odnos do otrok v šoli, kjer se bo učil.

Ne hitite v šolo, če opazite, da otrokovo zanimanje za igre bistveno prevlada nad kognitivnim interesom, noče v šolo in mu je težko mirno sedeti pri opravljanju preproste naloge.

Postopno vključevanje vašega predšolskega otroka v vzgojno-izobraževalno življenje lahko organizirate s sistemom različnih skupin za pripravo na šolo.

Zgradite dnevno rutino za otroka tako, da bo čas za počitek, igre in sprehode. Razumeti, da kognitivno motivacijo v tej starosti najbolj radikalno uničijo dolgčas, obveznosti in prisila. Če je mogoče, otroku organizirajte zanimiv in vznemirljiv učni proces.

Razumite, da otrokova želja, da bi postal šolar, ne pomeni vedno prave priložnosti za izpolnjevanje vseh odgovornosti, povezanih s to vlogo. Zato je pomembno, da otroku pomagamo obvladati novo raven neodvisnosti zanj, postopoma se odmikamo od hiperkontrole in pretirane skrbi ter mu dajemo vedno več svobode. Da bi preprečili infantilni položaj, je pomembno, da otrok naredi sam tisto, kar zmore sam.

Zavedajte se, da vse ocene, ki jih daste svojemu otroku, ustvarijo njegovo podobo o sebi in vplivajo na njegovo samospoštovanje. Če pričakovanja in ocene staršev ne ustrezajo starosti in osebnostnim značilnostim otroka, bo njegova samopodoba neustrezna (podcenjena ali precenjena). Vaše negativne ocene mu lahko dajo predstavo o sebi kot o nevredni, slabi osebi, ki se ne more spopasti s težavami ali neuspehi. Če je mogoče, se izogibajte sklepanju o otrokovi osebnosti kot celoti, ocenite samo njegovo dejanje ali dejanje. Vprašajte otroka za mnenje o rezultatih njegovega dela. Zaradi močne odvisnosti od zunanjega vrednotenja je otrok zaskrbljen in negotov vase. Sposobnost vrednotenja lastnih dejavnosti ustvarja motivacijo za prizadevanje v nasprotju z motivacijo za izogibanje.

Še preden gre otrok v šolo, se zavedajte, da otrokovi uspehi ali neuspehi v učnem procesu niso pokazatelj njegove uspešnosti v prihodnosti. Šolsko učenje samo odraža otrokovo sposobnost obvladovanja učne situacije.

2) Razvoj govora pri otrocih, starih 6-7 let.

Kakšna je vloga družine in staršev pri premagovanju govornih motenj pri otrocih?
Ne mislite, da bodo govorne napake sčasoma izginile same od sebe. Za njihovo premagovanje je potrebno sistematično, dolgotrajno korektivno delo, pri katerem imajo pomembno vlogo starši, saj otrok več časa preživi doma z bližnjimi. Starši morajo oblikovati pravilen odnos do otrokove govorne motnje:

Otroka ne grajajte zaradi nepravilnega govora;
- nevsiljivo popraviti nepravilno izgovorjavo;
- ne osredotočajte se na oklevanje in ponavljanje zlogov in besed;
- ohranite otroka v pozitivnem odnosu med poukom z učitelji.

Poleg tega se morajo starši sami naučiti izvajati in otroku pokazati preproste artikulacijske vaje, da pripravijo govorni aparat za pravilno izgovorjavo zvoka.

Upoštevati je treba pomembnost otrokovega govornega okolja. Starši morajo spremljati pravilnost lastnega govora. Govor mora biti jasen, jasen, kompetenten in izrazit. Doma pogosteje berite pesmi, pravljice, uganke in pojte pesmi. Na ulici opazujte ptice, drevesa, ljudi, naravne pojave, razpravljajte o tem, kar vidite, z otroki. Izogibajte se pogostemu gledanju televizijskih programov, zlasti vsebin za odrasle. Igrajte se z otrokom, vzpostavite besedni in čustveni stik.

3. KončnoŽelim povedati:

Do šole je ostalo malo časa. Uporabite ego tako, da bo imel vaš otrok v tem zanj težkem obdobju manj težav v šoli.

Rad bi citiral besede Ušinskega: »Ne mislite, da vzgajate otroka samo takrat, ko se z njim pogovarjate, ga učite ali mu ukazujete. Vzgajaš ga v vsakem trenutku svojega življenja, tudi ko te ni doma. Kako se oblačiš, kako se pogovarjaš z drugimi ljudmi in o drugih ljudeh, kako si vesel ali žalosten, kako se obnašaš do prijateljev in sovražnikov, kako se smejiš, bereš časopis – vse to je za otroka zelo pomembno.”

Naj zdaj vsak od vas napiše na list papirja: "Kako bi rad videl svojega otroka na pragu šole?" Naštejte kvalitete, tj. pridevnikov in skupaj bomo uresničili vaše želje. Ob koncu leta bomo prebrali in ugotovili, ali smo te cilje dosegli.

Oblika: netradicionalni - novoletni praznik.

Udeleženci: starši, učitelji, otroci, Božiček

Cilji:

  • Razvijte zanimanje za učenje o svojem otroku, spodbujajte aktivno interakcijo z njim.
  • Čustveno zbliževanje vseh udeležencev izobraževalnega procesa, organizacija njihove komunikacije v neformalnem okolju.

Novo leto za otroka je čudež in neprimerljiva, čarobna pravljica. Skoraj vsaka odrasla oseba ima najlepše spomine na ta praznik iz otroštva. Ko postanemo starši, si želimo, da bi novo leto vzljubili tudi naši otroci.

Predvaja se novoletna glasba. Starši in otroci vstopijo v praznično okrašeno dvorano. Plešejo okoli božičnega drevesa.

Vzgojiteljica:

Ta praznik je zimski,

Najbolj zasnežen, najbolj čaroben

Je snežno bela in modra

Neresnično, nezemeljsko.

Srečno novo leto, srečno leto konja,
vesel nov dan, srečen nov dan,
srečno novo leto, srečno novo leto,
naj pride ljubezen v naš dom.
Želim vam srečno novo konjsko leto
živeti vedno in v sožitju z vsemi.

Povejmo si vsi skupaj:
Srečno novo leto! Tri štiri!

Starši in otroci govorijo skupaj.

Zdaj pa pozdravimo naše božično drevo!

Recimo skupaj: Pozdravljeni, naše božično drevo! Tri štiri!

Sedijo za mizami.

Vzgojitelj: Kaj raste na božičnem drevesu v gozdu?
Samo storži in iglice.
Tako je tudi v naši dvorani!
Okrasili smo z vso družino,
Naše božično drevo s kroglicami.

Naši baloni so popolnoma nenavadni s presenečenjem. Vsaka žoga vsebuje nalogo.

Modra žoga - 1 naloga. Za starše je bila pripravljena diaprojekcija: "Kako zabavno, kako zabavno smo preživeli letos ob šalah in pesmih" (o dogodkih v iztekajočem se letu)

Zelena žoga -2 naloga. Razglednica starim staršem.

Odlična družinska tradicija so darila družini in prijateljem.

Otroci in starši izdelujejo voščilnice. Vzemite list barvnega kartona in lepilo. Narišimo poljubno novoletno sličico - snežaka, snežinko, božično drevo in povabimo otroka, da list potrese z zdrobom, med škropljenjem izgovorimo čarobne besede - nato pihnemo na list ... In tukaj je - pravi novoletni čudež! Razglednica je pripravljena.

Vzgojitelj: Toda to niso vsi novoletni čudeži. Naslednja žoga nas čaka.

Srebrna krogla - 3. naloga

Vabimo vse

V prijateljskem okroglem plesu,

Novoletna pesem

Zapojmo veselo.

Vabimo starše in otroke na okrogli ples, vabimo vas, da zapojete pesem, ki so jo vaši starši prepevali, ko so bili majhni, "Božično drevo pozimi zebe."

dedek mraz.

Potreboval sem dolgo, da sem prišel do tebe.

Toda snežna nevihta mi je zaslepila oči.

Izgubil sem se in nisem našel poti.

tvoja pesem

Spoznal sem, kje si in takoj

Pohitel je proti luči.

dedek mraz.

Noge se tresejo, ne stojte mirno,

Oh, igrajmo se skupaj, prijatelji. Vse vas želim povabiti, da se igrate s snežnimi kepami.

Ta-ra-ra! Ta-ra-ra! Začne se ...

otroci. Igra!

Izvedeno z otroki in njihovimi starši igra "Snežne kepe".

Starši in otroci po želji dedku Mrazu recitirajo pripravljene pesmi.

Hvala, prijatelji, da ste me zabavali.

Vzgojitelj: Božiček, ali bodo darila za otroke in njihove starše?

Dedek Mraz: Oh, moja glava je kot vrt! No, zdaj pa naredimo malo čarovnije. Ledene plošče, ledenice, snežne kepe, pridi ven, moja čarobna vrečka!

Vreča pride ven ob glasbi

Dedek Mraz:

Kam si šel?

Vreča: Odpravi se na potovanje.

Božiček: Ali naj miruješ ali hodiš z mano.

Torba: In danes je novo leto in vse bo obratno (vreča pobegne, smeh).

Dedek Mraz: Sneg, snežni metež, žled, toča, miruj pravijo.

Vreča se ne ustavi, steče skozi vrata in Božiček teče za njim.

Božiček: Imam te! Drži ga močno! (Prinese torbo v vežo.)

In zdaj, v močni luči, bom razdelil darila! In za svoje starše sem potrdila za sodelovanje v natečaju "Darila za Božička".

Dedek Mraz:

Veliko je čudovitih praznikov,
Vsak pride na vrsto.
Toda najprijaznejši praznik na svetu,
Najboljši in najbolj družinski praznik je novo leto!

Cilj: vzpostavljanje partnerstva z družino vsakega učenca glede vprašanja priprave na šolo.

Naloge:

  1. Vzpostavite partnerstvo z družino vsakega študenta, ustvarite vzdušje skupnih interesov in čustvenega medsebojnega razumevanja.
  2. 2 . Povečati opismenjevanje staršev na področju razvojne pedagogike, v njih prebuditi interes in željo po sodelovanju pri vzgoji in razvoju svojega otroka.
  3. Pri starših gojite navado spraševati učitelje o procesu otrokovega razvoja v različnih dejavnostih.

Oprema:

– Literatura o temi srečanja;

– Multimedijska oprema za predstavitve učiteljev;

– Obvestilo za starše,

Udeleženci: vodja, logopedinja, vzgojitelji skupine, starši.

Vzgojiteljica: Dragi starši! Tema našega roditeljskega sestanka je "Pripravljenost otroka na šolo"

Kako smešni majhni dojenčki so otroci prišli v vrtec! Predšolska leta minevajo hitro in neopazno in kmalu, zelo kmalu je vaš otrok na pragu šole! Z veseljem in morda s skrito skrbjo pričakuje dan, ko bo prestopil ta prag. Ta dan bo potegnil črto pod celotno otrokovo prejšnje življenje in ga razdelil na dva, doslej neenaka dela: predšolskega otroka in šolarja.

Vsak izmed vas bi si želel, da bi bil njegov otrok čim bolje pripravljen. Začetek šole je novo obdobje v življenju otroka (in seveda tudi staršev, ki zahteva določeno stopnjo pripravljenosti za to kakovostno novo življenjsko obdobje in popolnoma novo vrsto dejavnosti - izobraževalno.

Pripravljenost za učenje pogosto pomeni le določeno raven znanja, spretnosti in sposobnosti otroka, kar je seveda tudi pomembno. Najpomembnejša stvar pri prehodu na kakovostno novo raven je psihološka pripravljenost za izobraževalne dejavnosti. Predvsem pa negovanje želje po učenju (motivacijska pripravljenost). A to še ni vse. Obstaja ogromen razkorak med »hočem v šolo« in »moram se učiti, delati.« Brez zavedanja te »potrebe« se otrok ne bo mogel dobro učiti, tudi če pred šolo zna brati, pisati. , dobro računaj itd. Pri pripravi otroka na šolo ga je treba naučiti poslušati in slišati, videti, opazovati, si zapomniti in predelati prejete informacije.

Osnova za uspešno pripravo in prilagajanje otroka na šolo je:

  • Fizično zdravje otroka.
  • Razvita inteligenca otroka.
  • Otrokova sposobnost komuniciranja z vrstniki in odraslimi.
  • Vzdržljivost in zmogljivost.
  • Otrokova sposobnost branja in štetja.
  • Natančnost in disciplina.
  • Dober spomin in pozornost
  • Iniciativnost, volja in sposobnost samostojnega delovanja.

Mnogi starši verjamejo, da če njihov otrok zna brati, pisati in računati, potem je pripravljen za učenje in ne bodo imeli težav s šolo. Predstavljajte si njihovo presenečenje, ko otrok nima uspeha v šoli, ampak le pritožbe učitelja, otrokovo odpor do učitelja in nenaklonjenost obiskovanju šole. Optimalen odgovor na vprašanje: "Kaj storiti?" ne, ker so vsi otroci različni in razlogi za njihove težave v šoli so različni. Obstajajo pa splošni pristopi, kaj mora otrok, ki gre v 1. razred, znati in zmoči, pa tudi kaj morajo vedeti starši.

Želim vas vprašati, dragi starši: kaj mislite, kaj mora otrok znati početi do 1. septembra?

– Znati mora poskrbeti zase, se sam sleči in obleči.

– Zelo pomembno je, da svojega otroka naučite higiene: ne le obveznih jutranjih postopkov, ampak tudi dejstva, da morate ves dan skrbeti zase – poravnati lase, očistiti obleko.

– Naučite otroka, da pospravi svoje delovno mesto, kotiček in skrbno ravna s stvarmi.

– Poleg tega mora otrok popolnoma razumeti, kako se je treba in mogoče obnašati z vrstniki in kako z odraslimi. Poleg tega je pomembno, da z vrstniki komunicira enakopravno, vendar spoštljivo, saj so to njegovi prijatelji.

– Ne pozabite, da bi moral otrok poslušati in brati dobre pravljice, gledati klasične ruske in sovjetske risanke, poslušati in peti pesmi V. Šainskega in drugih naših čudovitih skladateljev: vsa ta dela, ki poveličujejo dobroto, prijateljstvo, poštenost, spodobnost.

Otrokov uspeh v šoli je odvisen od:

– otrokova psihološka pripravljenost na šolo je predvsem želja po pridobivanju znanja, ki nikakor ni vedno zanimivo in privlačno;

– razvoj procesov: razmišljanje, spomin, pozornost;

– razvoj govora in fonemičnega sluha.

Psihološka pripravljenost na šolo nastane kot rezultat celotnega predšolskega življenja otroka - predšolskega otroka, kar pomeni, da se otrok veliko igra sam, z vrstniki, z odraslimi v igrah vlog in igrah po pravilih. Poleg tega riše, kipari, izrezuje in lepi domače izdelke iz papirja, sestavlja mozaične vzorce, sestavlja kocke po vzorcih, dela z različnimi sestavi, igra na glasbila in seveda posluša pravljice, romane in zgodbe.

Branje bi moralo postati sestavni del življenja vsakega otroka. Knjige, ki se berejo otrokom, niso vedno primerne za njihovo starost in razvoj. Včasih je to branje z zamikom (»Repa«, »Kolobok« itd.) Ali z zamikom.

Ko berete otroku, mora vsekakor izraziti svoje mnenje o prebranem. Zastavite mu vprašanja:

– O kom ali čem govori delo?

– Kdo ti je bil všeč in zakaj?

– Kaj bi naredil, če bi bil junak?

- Nadaljuj pravljico (zgodbo).

- Poglejte ilustracijo. Na katero zgodbo se nanaša?

- Nariši svojo sliko.

Govorni razvoj otrok, starih 6-7 let, zahteva besedni zaklad 3,5-7 tisoč besed, sposobnost pravilnega izgovarjanja zvokov in sposobnost izvajanja preproste zvočne analize besed.

Danes v naši družbi igra zaradi pomanjkanja pozornosti v družini vse manj zapolnjuje otrokovo življenje. Prišel sem na mesto igre - TV, računalnik. Hkrati v računalniški igrici ne delujeta niti otrokova domišljija niti domišljija in otrok se iz aktivnega subjekta spremeni v pasivnega gledalca. In to vodi do zmanjšanja intelektualnega razvoja in ustvarjalnega potenciala otrok, do bledenja kognitivne dejavnosti.

Pred vstopom v šolo mora vaš otrok imeti določeno mero znanja, ki temelji na njegovih življenjskih izkušnjah. Otrok mora poznati: ime, priimek, naslov (mesto, ulica, hiša, telefonska številka, ime in priimek staršev, kje delajo. Poleg tega mora otrok poznati svet, ki ga obdaja: letne čase, dneve teden, drevesa, ptice, žuželke, živali itd.

Staršem razdelimo opomnike"Kaj mora znati narediti prvošolec?"

Vaši otroci ne bi smeli samo dojemati resničnosti, ampak narediti določene zaključke in razmisliti. Otrokom pogosteje postavljajte vprašanje: zakaj tako mislite? Pomembno je, da se otrok nauči primerjati, posploševati in primerjati.

Da bi se otrok v šoli hitreje naučil brati, mora razviti spomin (vidni in slušni, mišljenje, domišljijo.

A vseeno, če otrok želi ali že zna brati, lahko izboljšate svojo tehniko branja s pomočjo začetnika N. S. Žukove, ki vsebuje priporočila za vas, dragi starši.

Ne poskušajte svojega otroka naučiti pisati velike tiskane črke! Ta postopek je zelo zapleten: morate poznati tehniko pisanja vsake posamezne črke. Učitelju pa lahko pomagate in z različnimi vajami krepite roko, s katero bo otrok pisal:

barvanje;

rezanje;

valjenje;

gumbi za zapenjanje in odpenjanje;

zavezovanje in odvezovanje trakov;

preureditev majhnih igrač;

zategovanje in odvijanje matic;

Nizanje perl na nit;

sortiranje žit;

Kakšne zahteve bo učitelj postavil vašemu otroku? Otroci se morajo naučiti pozorno poslušati učitelja pri pouku. Ne morete kričati s svojega sedeža, vstati brez učiteljevega dovoljenja ali zapustiti učilnico. Če želi otrok nekaj povedati, morate dvigniti roko. Otroci se morajo spomniti, da učitelj nalogo podeli celotnemu razredu in je ne more ponoviti samo njemu. Vaš otrok bo nenehno doživljal nelagodje zaradi dejstva, da so v razredu učitelja vsi enaki in da je on eden izmed njih. Naučite svojega otroka, da vas posluša in sliši! Izpolnite svoje zahteve in navodila!

In potem bo slišal učitelja in izpolnil njegove zahteve. Tako boste otroka naučili delati v timu, poslušati, ko govori celotnemu razredu in opraviti nalogo skupaj z vsemi. In v nobenem primeru ne bi smeli pritegniti pozornosti nase s slabim vedenjem.

Predstavitev "Otrokova pripravljenost na šolo"

Test za starše "Ste pripravljeni poslati otroka v šolo?"

Psihološka naravnanost staršev je najpomembnejši dejavnik za uspešno vzgojo otroka. Na čustveno stanje otrok negativno vplivajo: pretirana tesnoba staršev (ki se prenaša na otroka), malomarnost, brezbrižnost staršev (ta odnos do učnih dejavnosti se oblikuje tudi pri otroku).

Na vprašanja odgovorite z "da" ali "ne", za vsak pozitiven odgovor dobite 1 točko, za vsak negativen odgovor - 0 točk.

  1. Ali menite, da bo vaš otrok imel težave pri učenju v šoli?
  2. Se bojite, da bo vaš otrok ob prihodu v šolo pogosteje zbolel?
  3. Dvomite, da bo vaš otrok hitro in uspešno osvojil branje, pisanje in štetje?
  4. Mislite, da je lahko uspešen?
  5. Se vam zdi, da prvošolci ne morejo biti dovolj samostojni?
  6. Vas skrbi, ali bo prva učiteljica pozorna na vašega otroka?
  7. Se bojite, da bo vaš otrok ustrahovan ali zafrkavan?
  8. Niste prepričani o objektivnosti in pravičnosti bodočega učitelja vašega otroka?
  9. Ali vaš otrok joka ali je depresiven brez vas?
  10. Je po vašem mnenju otroka pri tej starosti bolje izobraževati doma kot v šoli?
  11. Mislite, da bo vaš otrok v šoli zelo utrujen?
  12. Se vam zdi, da se otroci v osnovni šoli lahko malo naučijo?
  13. Se bojite, da bo vaš otrok ob vrnitvi v šolo postal poreden?
  14. Ali vaš otrok popolnoma noče hoditi v šolo brez vas?
  15. Ste prepričani, da prvošolci še niso sposobni medsebojne pomoči in prijateljske podpore?

Izračunajte, koliko točk ste dosegli.

10 ali več točk. Zmanjšati morate raven skrbništva nad otroki. Dajte mu priložnost, da bo bolj neodvisen. Ne posegajte v njegove stike z vrstniki. Kali svojega otroka in se z njim igraj v šolo. Če se vaša stopnja tesnobe ni zmanjšala, se posvetujte s psihologom.

5-10 točk. Zaskrbljeni ste – in to je normalno! Dvomite v otrokov uspeh. Delite svoje skrbi s svojim bodočim učiteljem. Morda boste postali mirnejši in otroka ustrezno pripravili na šolo.

4 ali manj točk. Verjetno boste optimistični in samozavestni. Dober nasvet za vas je, da ne bodite malomarni in nepazljivi.

Izobrazba lahko naredi otroka pametnega, osrečuje pa ga le iskrena, inteligentno organizirana komunikacija z bližnjimi – družino. V vaši moči je, da ustvarite točno takšno okolje v svoji družini, ki ne bo le pripravilo vašega otroka na uspešen študij, ampak mu bo tudi omogočilo, da zavzame dostojno mesto med sošolci in se počuti udobno v šoli. Če boste uspeli pametno organizirati otrokovo življenje, vam bo to olajšalo medsebojno spoznavanje, vas rešilo številnih težav v prihodnosti in vam omogočilo ure komunikacije z ljubljeno osebo.

Povzetek roditeljskega sestanka.

V skladu s členom zakona o vzgoji in izobraževanju so starši prvi učitelji, dolžni so postaviti temelje za telesni, moralni in intelektualni razvoj svojega otroka.

Pomočnik pri izvajanju teh nalog je vrtec.

Želimo vam veliko sreče pri tej težki, a zelo razburljivi nalogi in združimo prizadevanja vrtca in družine pri pripravi otrok na šolo.

Tarča: Ustvarjanje pogojev za učinkovito sodelovanje med vrtcem, družino in šolo pri vzgoji otrok starejše predšolske starosti pri pripravi na šolo.

Naloge:

- aktivno vključevanje družine v vzgojno-izobraževalni proces, zagotavljanje izboljšanja čustvenega počutja otrok in obogatitev vzgojno-izobraževalnih izkušenj staršev;

- povečanje pedagoške usposobljenosti staršev pri pripravi predšolskih otrok na šolo.

Udeleženci okrogle mize : vzgojiteljice v vrtcu, starši predšolskih otrok.

Materiali in oprema :

Prenosni računalnik, zaslon, multimedijski projektor

Video posnetek intervjuja z otroki "Ali hočem v šolo?"

Na multimedijskem zaslonu so besede V.A. Suhomlinski »Trdno sem prepričan, da je družina

tista pravljična morska pena, iz katere se rojeva lepota, in če ne bo nobenih skrivnostnih sil, ki rojevajo to človeško lepoto, bo funkcija učitelja vedno zreducirana na prevzgojo.«

Načrt srečanja:
1. Uvodni del.
2. Čestitke staršem ob začetku šolskega leta

3. Test za starše Ali ste pripravljeni poslati otroka v šolo?

4. Vaja "Škatla"

5. Video posnetek intervjuja z otroki »Ali hočem v šolo?

6. Praktična naloga za starše "Z veseljem v šolo." 7 . Govor psihologa O.A. Yarochkina
8. Izbor matičnega odbora.
9. Rezultati srečanja

Napredek:

1. Učitelj:- Dober večer, dragi starši!Zelo sem vesel, da te vidim v naši prijetni skupini! Zelo sem vesel, da ste si vzeli čas za pogovor o naših otrocih.

2. Vzgojitelj:Začel bi s prijetnim in se zahvalil vsem staršem, ki so sodelovali pri organizaciji in sodelovanju na tekmovanjih ter v življenju skupine.
Naše srečanje bo potekalo v obliki questa. Kaj je iskanje? (Angleško "gost" - iskanje). To je vrsta igre, v kateri gre junak skozi načrtovan zaplet in poskuša dokončati neko nalogo.

Tako bomo danes, postopoma prehajamo iz stopnje v stopnjo, poskušali odgovoriti na glavno vprašanje: "Kako pomagati otroku, da postane študent?"

Prvi razred je resna preizkušnja tako za otroke kot za starše. Tu so postavljeni temelji za prihodnji uspeh na celotni šolski poti. Predšolski otrok postane šolar, njegovi starši pa so starši dijaka. Danes smo se zbrali, da bi se pogovorili o pripravi otrok na šolo.

Vstop vašega otroka v šolo je vznemirljiv trenutek, ki ga doživite tako vi kot vaš otrok. In zdaj vas skrbi vprašanje: Ali je moj otrok pripravljen na šolo? Kako bo

študij? Kako mu lahko pomagam, če naleti na prve šolske težave? Kako se bodo razvijali njegovi odnosi v ekipi? Predlagam, da opravite test:

3. Test za starše "Ali ste pripravljeni poslati otroka v šolo"

Če se s trditvijo strinjate, postavite križec za poševnico, če se ne strinjate, pustite celico prazno.

Zdaj preštejte, koliko križcev je v vsakem stolpcu in kolikšna je skupna količina. Če skupni indikator prevzame vrednost

do 4 točke - to pomeni, da imate vse razloge za optimizem glede prvega septembra - vsaj sami ste povsem pripravljeni na šolsko življenje svojega otroka;

5-10 točk - na morebitne težave se je bolje pripraviti vnaprej;

10 točk ali več - dobro bi bilo, da se posvetujete z otroškim psihologom.

Zdaj pa bodimo pozorni na to, kateri stolpci so prejeli 2 in 3 križce.

1 - potrebno se je več ukvarjati z igrami in nalogami, ki razvijajo spomin, pozornost in fine motorične sposobnosti.

2 - pozorni morate biti na to, ali vaš otrok zna komunicirati z drugimi otroki.

3 - pričakovane so težave, povezane z otrokovim zdravjem, vendar je čas za izvajanje vaj za utrjevanje in splošno krepitev.

4 - obstaja bojazen, da otrok ne bo našel stika z učiteljem, moramo biti pozorni na zgodbene igre.

5 - otrok je preveč navezan na mamo, morda ga je vredno poslati v manjši razred ali celo odložiti šolo za eno leto. V vsakem primeru je koristno igrati šolo.

(Starši razpravljajo o rezultatih testa)

Vzgojiteljica:Zdaj se bomo igrali prvošolca. Prosim tri udeležence, da se udeležijo, če želijo.

4. Vaja "Škatla"

Vabljeni trije udeleženci (neobvezno)

Eden postavi noge v škatle (desna noga v eno škatlo, leva v drugo), udeleženci ob strani postavijo eno nogo v škatlo proti igralcu v sredini.

V tem položaju so pozvani, da prečkajo sobo.

Na koncu sledi razprava.

Je bilo premikanje udobno?

Kateri udeleženec ima največ težav pri gibanju?

V katerem primeru se igralec v središču lažje premika, bolj samozavestno - ko se vsak udeleženec premika v svojo smer?

Vzgojiteljica: V položaju osebe, ki stoji v središču, je otrok. Na eni strani je šola s svojimi vzgojnimi metodami, zahtevami, nalogami, pričakovanji, na drugi pa družina, starši s svojimi vzgojnimi sredstvi, pogledi, pričakovanji. Otrok mora izpolnjevati pričakovanja šole in družine, izpolnjevati zahteve tako staršev kot učiteljev. Uspešnost vzgoje in izobraževanja otroka je odvisna od medsebojnega razumevanja in sodelovanja med starši in učitelji.

5. Vzgojitelj: In zdaj predlagam ogled videoposnetka intervjuja z otroki "Ali hočem v šolo?" (Starši si ogledajo videoposnetek in razpravljajo o odgovorih otrok.)

Vzgojiteljica:Mnogi starši imajo vztrajno napačno prepričanje, da je otrokova pripravljenost na šolo odvisna od razvoja spretnosti branja, štetja in pisanja.

Vzgojiteljica: Priprave na šolo so večplasten proces. Psihologi ločijo različne vrste pripravljenosti na šolo. Besedo bi rad dal psihologu.

6. Govor psihologa O.A. Yarochkina

Praktična naloga za starše "Z veseljem v šolo":

Na ekranu so navedeni dejavniki za uspešno pripravo in prilagoditev otroka na šolo; izberite tri dejavnike, ki se vam zdijo najpomembnejši, jih oštevilčite po pomembnosti in svojo izbiro utemeljite.

Dejavniki uspešne priprave in prilagajanja otroka na šolo.

1. Fizično zdravje.

2. Razvita inteligenca.

3. Sposobnost komuniciranja z vrstniki in odraslimi.

4. Vzdržljivost in zmogljivost.

6. Natančnost in disciplina.

7. Dober spomin in pozornost.

8. Iniciativnost, volja in sposobnost samostojnega delovanja.

(Starši dokončajo nalogo in se o njej pogovorijo)

Vzgojiteljica: No, zdaj pa še zadnja naloga:

Zdaj bomo naredili zanimivo vajo.

Glavni pogoj: nikogar ne glej in poslušaj moja navodila. Vsak od vas ima na mizi pred seboj list papirja. Vsi listi so enake oblike, velikosti, kvalitete, barve. Pozorno poslušajte in naredite naslednje:

1. List prepognite na pol.

2. Odtrgajte zgornji desni kot.

3. List ponovno prepognemo na pol.

4. Ponovno odtrgajte zgornji desni vogal.

5. List prepognite na pol.

6. Odtrgajte zgornji desni kot

Nadaljujte s tem postopkom čim dlje. Zdaj razgrnite svojo čudovito snežinko. Zdaj pa te prosim, da med ostalimi snežinkami poiščeš točno takšne, kot je tvoja. Snežinke morajo biti popolnoma enake.

Našel sem? Udeleženci odgovarjajo, da ga niso našli.

Vzgojiteljica: In zakaj? kako misliš

Možnosti se pojavljajo zelo različne in postopoma, ko pridejo, občinstvo pride do zaključka: nobena oseba ni enaka, zato so snežinke izpadle različne, čeprav so bila navodila za vse povsem enaka.

Ta zaključek je začetek pogovora o tem, da so vsi otroci različni. Njihove sposobnosti, zmožnosti in osebne lastnosti so različne. Vsi pa so si podobni v eni stvari – želji po dobrem študiju. In v naših rokah je priložnost, da jim pomagamo, ne pa da jih odvrnemo od te želje.

8. Volitve novih članov matičnega odbora.

Spoštovani starši, za pomoč pri organizaciji vseh naših skupnih dogodkov moramo izbrati starševski odbor skupine.(5 oseb)

Izbor matičnega odbora poteka s štetjem glasov in razglasitvijo rezultatov. O osebni sestavi matičnega odbora skupine se razpravlja. Matični odbor skupine se potrdi z neposrednim glasovanjem.

V vsakem kolektivu so zelo pomembni razumevanje, dobri odnosi, medsebojna pomoč in medsebojno spoštovanje. Pogoja za harmonične odnose med otroki in starši, otroki in učitelji, učitelji in starši sta sposobnost popuščanja drug drugemu in medsebojna strpnost.

9. Če povzamem, me zanima vaše mnenje o današnjem srečanju.



Vam je bil članek všeč? Deli s prijatelji: